Podle WHO Evropě hrozí epidemie odolného typu tuberkulózy. V Praze se v lednu otevře speciální oddělení
PRAHA - Západní Evropě hrozí rozsáhlá epidemie tuberkulózy, varovala včera Světová zdravotnická organizace. Vir této nemoci totiž mutuje a stává se odolným proti běžným lékům. Experti se obávají, že vlivem migrace lidí se nemoc začne nebezpečně šířit po kontinentu. Připravuje se na to i Česko. V lednu v pražské Thomayerově nemocnici vznikne speciální oddělení, kde se budou léčit pacienti s odolnými typy tuberkulózy. Zařízení se šestnácti lůžky bude jediné v zemi. V pokojích bude stálý podtlak a odsávání. Pracovat tam budou speciálně vyškolení zdravotníci.
V Evropě a střední Asii každý rok tuberkulózou onemocní skoro půl milionu lidí. Podle WHO roste riziko, že západní Evropu postihne epidemie tuberkulózy srovnatelná s tou ve 40. letech 20. století.
Podle hlavního hygienika ČR Michaela Víta není pravděpodobné, že by Česku hrozila epidemie tuberkulózy. „Máme jeden z nejnižších výskytů TBC vůbec. Varování WHO se týká takzvané multirezistentní tuberkulózy, která se tu také vyskytuje, ale každý rok jde asi o deset nových případů,“ řekl Vít.
Jde o čtyřicet pacientů
S jeho názorem souhlasí i Jiří Homolka, který je přednostou kliniky tuberkulózy a respiračních onemocnění v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. „Nejvíce se ty odolné viry vyskytují v pobaltských zemích. U nás je tento problém zatím zanedbatelný. Celkem jde asi o čtyřicet pacientů,“ řekl Homolka.
Odolný virus TBC navíc nikdo nedostane jen tak. Rezistenci k lékům si lidský organismus vytvoří až v případě, že zanedbá léčbu „běžné“ tuberkulózy. Toto respirační onemocnění se léčí kombinací tří různých léků. Pacienti, kteří sanatorium opustí předčasně, si v sobě časem vypěstují virus, na který už běžná kombinace léků nezabírá.
„Těmto lidem se pak musí podávat ty nejúčinnější léky, které jsou dražší a tolik se jich nevyrábí. Jsou ale i případy, kdy na některý virus dosud lék nemáme,“ řekl Homolka.
Pacienti, kteří léčbu tuberkulózy zanedbají, pak už mají jen velmi malou naději, že se odolného typu nemoci zbaví. „Nejsem odborník přes ten plicní obor, ale velká většina těch pacientů se už nevrátí,“ tvrdí primářka infekční kliniky v pražské Thomayerově nemocnici Stanislava Šimková, kde v lednu vznikne zmíněné centrum.