Podstatnou část péče stále zajišťují rodiny, řekla novinářům spoluautorka Zprávy o stavu demence 2014 primářka Gerontocentra Iva Holmerová.
Česká alzheimerovská společnost, která pomáhá lidem s demencí i jejich rodinám, zmapovala v ČR vůbec poprvé stav péče v číslech a faktech. Zjistila, že jen čtvrtina lidí s demencí (26 procent) využívá ambulantní zdravotní péči, necelých šest procent zdravotní péči lůžkovou. Pětina (19 procent) bydlí v domovech pro seniory a přes šest procent v domovech se zvláštním režimem, kterých je v Česku 268 s 10.000 lůžky, dalších 40.000 lůžek je v domovech pro seniory.
Pacientů přibývá s věkem, do 65 let trpí demencí každý 866., nad 65 let každý třináctý, nad 80 let každý pátý a nad 90 let téměř každý druhý. Nejvíc lidí s demencí žije v Praze, a to téměř 19.000, v Jihomoravském kraji jich je téměř 17.000, ve Středočeském kraji 16.000 a v Moravskoslezském kraji 15.800. Nejméně lidí s demencí, 3600, žije v Karlovarském kraji.
Varující podle Holmerové je, že v krajích jsou zásadní rozdíly v objemu poskytované formální péče, tedy té, již zajišťují instituce. Nejméně takové péče je v Libereckém a Jihočeském kraji, nejvíce v kraji Moravskoslezském. Pobytová sociální zařízení jsou nejvíc využívána lidmi s demencí v Ústeckém kraji, nejméně v Praze.
Rozdíly v tom, kolika lidem jsou poskytovány zdravotní služby, jsou mezi jednotlivými kraji dvojnásobné, v případě ambulantní péče až téměř trojnásobné. V případě pobytových sociálních služeb jsou rozdíly téměř pětinásobné, upozornila Holmerová.
Česko podle ní také zaostává v zajištění péče za vyspělou Evropou. Služby jsou tu zajištěny pro necelých deset procent pacientů, v Německu pro 26 procent, ve Francii téměř každému druhému. „Pokud bychom chtěli v Česku nabízet obdobný objem služeb, jako je tomu průměrně v Evropě, museli bychom stávající kapacity zdvojnásobit,“ uvedla.
Snahou České alzheimerovské společnosti je přispět k diskusi o možnostech řešení demence v Česku. „Cílem Zprávy o stavu demence je přiblížit fakta o výskytu i službách a zároveň upozornit veřejnou správu na chybějící údaje a podpořit propojování zdánlivě nepropojitelných resortů zdravotnictví, sociálních věcí a financí,“ shrnula Holmerová.
Demence je mozková choroba zapříčiněná degenerativními změnami v mozkové tkáni. Jejich podstatou jsou poté rozličné chorobné procesy a poškození, jako jsou Alzheimerova a Huntingtonova choroba. Většina forem demence postihuje lidi nad 60 let.