Hlavními úkoly ČČK je poskytování pomoci obětem ozbrojených konfliktů, přírodních katastrof a jiných mimořádných událostí a zajišťování pátrací služby. "Organizace je velmi zásadní v mnoha ohledech, mimo jiné dostává příspěvek ze státního rozpočtu. Rozhodli jsme se změnit její financování od roku 2020, abychom navýšili příspěvek a podpořili dárce krve, protože v současné době to financujeme z dotačních programů, což není úplně optimální," řekl Vojtěch.
Podle výroční zprávy za rok 2018 ocenil ČČK loni více než 29.000 dárců. Na oceňování dárců, propagaci dárcovství a nábor nových dárců vynaložily oblastní spolky 3,6 milionu korun z dotací ministerstva, krajů, obcí, od sponzorů nebo z vlastních peněz.
ČČK působí v Česku i v zahraničí. V Česku se věnuje školením první pomoci, kterými loni prošlo téměř 46.000 lidí, provozuje i domovy pro seniory, azylové domy nebo se věnuje domácí zdravotní péči. Pátrací služba obětem válečných konfliktů či přírodních katastrof pomáhá najít jejich blízké. V zahraničí pomáhá při humanitárních krizích.
Školení jsou spolu s provozem sociálních zařízení většinou příjmů neziskové organizace. Její obrat se pohybuje kolem 350 milionů korun ročně, státní příspěvek tvořil v roce 2018 asi 8,5 procenta. Další finance se tak snaží získávat od obcí nebo dárců. Činnost zakládá na práci dobrovolníků, kterých je 18.000. Má také kolem 600 zaměstnanců.