Mladý vědec v článku představil svůj výzkum přípravy specifických katalyzátorů používaných k přípravě léčiv. Využití principů, které Hývl v článku popsal, může vést k efektivnější přípravě nových léků. Sdělil to Bohumír Valter z Nadace Experientia, která Hývlovi v minulosti poskytla na výzkum grant.
Příspěvek Nadace Experientia pomohl Hývlovi nastartovat vědeckou kariéru v laboratořích profesora Schrocka, který získal v roce 2005 společně s Robertem Grubbsem a Yves Chauvinem Nobelovu cenu za vynálezy chemických katalyzátorů, jež umožnily vyvinout novou metodu přetváření organických molekul, takzvanou metatezi. Hývl se se svým týmem zaměřil na přípravu specifických katalyzátorů, které by měly umožnit vyrábět léky tak, aby při chemické reakci vzniklo co nejvíce látky a zároveň, aby v látce bylo co nejméně ostatních příměsí, které se jinak musí složitě odstraňovat. „Takže je to buď nákladné, a nebo jsou to i příměsy toxické. Pro přípravu medicínských látek je přitom důležité, aby tam takových negativních jevů bylo co nejméně. Proto se připravují specifické katalyzátory, což je právě parketa Jakuba Hývla,“ vysvětlil Valter.
Nadace Experientia každoročně uděluje dva granty talentovaným mladým chemikům na financování jejich postgraduálních pobytů na prestižních zahraničních univerzitách a vědeckých ústavech. První grant na roční pobyt v hodnotě jednoho milionu korun obdržel od nadace právě Hývl v roce 2013.
Třiatřicetieltý vědec vystudoval univerzitu v Pardubicích a v roce 2011 dokončil doktorandské studium v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. S nadačním grantem vycestoval na rok na renomovaný Massachusettský technický institut (MIT) do Bostonu, kde mu profesor Schrock podle Valtra pobyt později o další rok sám prodloužil. V současné době Hývl pracuje na Havajské univerzitě. Publikoval již také články v uznávaných amerických vědeckých časopisech Macromulecules a Organometallics.