Lidé s roztroušenou sklerózou dostávají v Česku účinnější léky na tuto nemoc později než pacienti v zemích EU, řekla přední odbornice na tuto chorobu Eva Havrdová.
Podle této lékařky z neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze jsou česká kritéria pro udělení léků pro pacienty diskriminační.
Roztroušená skleróza postihuje nejčastěji lidi od 20 do 40 let. V ČR jí trpí asi 12.000 osob. Imunitní systém reaguje při chorobě nepřiměřeně a napadá obaly nervových vláken v mozku a míše. Zánětlivá ložiska pak narušují činnost nervového systému a nervové dráhy jsou postupně ničeny.
Objevují se poruchy vidění, soustředění, paměti, hybnosti, únik moči, třes i ochrnutí. Zdravotní pojišťovny v ČR léčbu hradí. Drahé léky interferony lze ale použít až tehdy, pokud měl pacient za rok dvě nebo ve dvou letech tři větší příhody.
Projevují se potížemi, jako je ochrnutí končetin, závratě či poruchy vidění, které trvají déle než 24 hodin. Evropská kritéria přitom umožní nasazení léků již při jednom záchvatu, kdy nejsou o nemoci pochybnosti.
Léčba stojí ročně asi 450.000 korun. Podle odborníků se i přesto vyplatí zahájit ji co nejdříve. Preparáty totiž pomohou chorobu zbrzdit a zvládnout její příznaky. Lidé tak nemusejí končit v invalidním důchodu a mohou se déle věnovat zaměstnaní.
Havrdová připomněla, že nemocní si chorobu sami nepřivodili. Roztroušená skleróza nepatří k civilizačním onemocněním, nedá se jí tedy předcházet. Zatím se nedá ani vyléčit.
Podle odbornice by bylo i v ČR dřívější užívání interferonů možné, kdyby se peníze ve zdravotním pojištění přerozdělily. Dovolily by pak pozměnit kritéria. „Jednáme nyní se zdravotními pojišťovnami,“ řekla Havrdová.
Na výdajích za léky chce začít šetřit nový ministr zdravotnictví David Rath. Úspory mají pomoci snížit dluh zdravotního pojištění, který překročil deset miliard korun.
Revizní lékaři ročně schválí užívání drahých preparátů za čtyři miliardy korun. Podle ministra by měli zvážit, zda pacientům stejně dobře nepomohou levnější přípravky.
ČTK