„V případě optimální dávky dosahujeme účinnosti prakticky sto procent. Hodně nás překvapilo, že látka funguje takhle perfektně,“ uvedl vedoucí výzkumu Daniel Růžek z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství.
Velkou výhodou je fakt, že zmiňovaná látka, odborně zvaná umifenovir, je součástí již existujícího přípravku, který se v Rusku pod komerčním názvem arbidol a v Číně používá pro léčbu a prevenci chřipky. Je tedy již vyzkoušeno, že u lidí nemá nežádoucí účinky nebo jsou zcela minimální. Značně to tak urychlí případná další testování, a tím pádem i možné využití při léčbě ziky nebo klíšťové encefalitidy.
„Tato látka prošla klinickým testováním, je bezpečná pro lidi, takže pokud bychom uvažovali o nějakém léku, tak tato látka má nyní k běžnému užití podstatně blíže. Kdybychom začínali úplně s novou molekulou, potrvá ověřování třeba patnáct let,“ dodal Růžek. Takto by se doba mohla zkrátit na třetinu.
Arbidol vyvinul Ruský výzkumný chemický a farmaceutický ústav asi před 25 lety, přípravek pak dostal licenci v roce 2009. Až čeští vědci však nyní objevili jeho netušené možnosti. Výsledky svého ročního výzkumu v těchto dnech publikují v prestižním zahraničním vědeckém periodiku, uvedla ČT.
Zatímco infekce viru zika či západonilské horečky je problémem mimo střední Evropu, klíšťová encefalitida je v evropských zemí včetně Česka velmi rozšířená. Ročně se v republice nakazí encefalitidou, zvanou též klíšťový zánět mozku, několik stovek lidí. Klíštětem přenášené virové onemocnění přitom může přinést nemocnému doživotní následky a některé případy končí i smrtí.