Liberec -
Dostávají se ale i do míst, kam světová zdravotnická pomoc vůbec nedorazila a léčí i dospělé.
Spádová péče o pacienty není v místě přírodní katastrofy možná, lékaři a sestry se proto za nimi přesouvají denně ve dvou výjezdových skupinách.
„Postižení tsunami jsou rozptýleni v nouzových táborech v okolních městech a vesnicích. Žijí ale i v klášterech a modlitebnách. Čeští lékaři jsou velmi vítáni, jako jediní poskytují i potřebné léky, provádějí převazy a nutné výkony,“ vykreslil situaci v okolí města Galle, kde český tým působí, mluvčí společnosti Hand for help Martin Fryč.
Podle něj jsou děti i dospělí ve velmi špatném psychickém stavu. V táborech také živoří velké množství sirotků.
Pacienty nejčastěji trápí bronchitidy, zápaly plic, astma, zanedbané rány, ale i popáleniny, pohmožděniny nebo plísňová onemocnění.
Tým společnosti Hand for help ale pomáhá i pochroumané dětské duši. Dětem rozdávají malé dárky.
Tato podpora je pro děti šokované ztrátou rodičů, ale i bydlení nebo hraček, mimořádně důležitá. Podle Martina Fryče se jméno České republiky stává díky práci týmu velmi populární.
Situace rodiček je zoufalá
Budoucí matky v oblasti zoufale čekaly na příjezd porodnického týmu pod vedením prof. Donáta z nemocnice v Hradci Králové.
Ten je na Srí Lance od 29. ledna. Při porodech využije větší část postavených velkoprostorových stanů.
Děti zatím přicházely na svět v troskách zničené nemocnice v Galle. Situace rodiček je přitom podle zpráv z místa zoufalá. Leží po třech na postelích nebo na podlaze.
„Polní porodnice se otevře ihned, jakmile na místo dorazí i zdravotnické vybavení. Porodnice však vyžaduje další finanční náklady, jejichž krytí teprve hledáme,“ doplnil Marti Fryč.
Část výbavy, jako inkubátory, anesteziologický přístroj či postele pro matky s dětmi poskytly nadace Kapka naděje a Adra.
Tým mobilní ordinace pracuje bez komplikací. Po dni volna čeká lékaře a zdravotníky dvoudenní práce.
Musejí se přitom vypořádat s denními teplotami, které se šplhají až k 54 stupňům Celsia na slunci, ve stínu se potýkají s pětatřicítkami.
Na práci českého týmu se přijel podívat i velvyslanec ČR v Indii Jaromír Novotný. Poděkování za českou misi mu vyslovili srílanský premiér, ministři zahraničí a zdravotnictví.
„Děkovali za rychle poskytnutou pomoc. Zvláště zmiňovali dětskou polní nemocnici. Ministr zdravotnictví zdůraznil, že to je jediný komplexní, rychle realizovaný projekt ve zničené oblasti,“ uvedl velvyslanec Novotný.
Organizační tým v České republice shání další finanční prostředky. Především na zajištění druhého tříměsíčního turnusu a dalších potřebných stanů. Mise Hand for help by měla trvat až do června.
Liberecký den