Objasnil i další opatření, k nimž nemocnice míří. „Vytváříme otevřený lůžkový fond. Měl by sloužit pro ošetřovatelskou péči více příbuzných oborů chirurgie. Redukujeme chirurgii o jednu stanici. Vytváříme prostředí pro otevřený lůžkový fond,“ vysvětlil Dostál.
Zda nejde o přílišný zásah do chodu oddělení, se od ředitele dozvídáme: „Oddělení nerušíme. Primariáty existují. Ale do budoucna nebudou mít vlastní lůžka. Budou existovat společná lůžka, která budou sloužit pro pacienty těchto oddělení. Primář bude mít k dispozici vyšetřovací zázemí s lékaři jako doposud. K dispozici bude mít i lůžka, která bude využívat více oborů - chirurgie, ORL, urologie, eventuelně oční a ortopedie,“ popsal ředitel.
Údajně nepůjde o míchání pacientů bez omezení. Po stránce organizační a technické prý bude třeba řadu věcí dotáhnout.
O otevřeném lůžkovém fondu ředitel jihlavského územního pracoviště Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Kořínek tvrdí: „Je to termín, o kterém se vede už velmi dlouho diskuze. Zatím ale nebyla pro něj stanovena žádná kritéria, neví se, jak bude vypadat.“ Diskuzi vede VZP s nemocnicemi i jejich zřizovateli.
„Zatím ještě nebyla tato diskuze ukončena. Co se týče úhrad za lůžko, řídíme se současnými podmínkami, které stanovuje vyhláška Ministerstva zdravotnictví ČR. Ta jednotlivé typy lůžek specifikuje,“ upřesnil Kořínek.
Primáři nesouhlasí Že reakce primářů jednotlivých oddělení na novinku vedení nemocnice nemusí být vždy souhlasná, naznačují slova ředitele Dostála: „Potýkáme se s tím, že musíme umět přesvědčit primáře oddělení, že se nejedná o útok na jejich autoritu. Neomezujeme jejich obor. Jde o vytvoření jiného způsobu zajišťování ošetřovatelské péče.
Je velmi důležité, aby si vedení jednotlivých oddělení uvědomilo, že nemusí disponovat přesným počtem lůžek.“ Kolik lůžek ubude na chirurgii po nových opatřeních, se Deník nedozvěděl.
Areál chirurgie a ORL sídlí v panelovém domě, tepelně velmi špatně izolovaném, kde starými okny profukuje. Ani sociální zařízení pro pacienty není ideální.
Například v přízemí, kde je stísněná čekárna u ambulance, mají čekající k využití záchodek, kam se osoba s berlemi a sádrou na noze jen sotva vměstná.
„Myslím si, že se péče o pacienty v třebíčské nemocnici v mnohém lepší. Jenže zastaralé prostory chirurgie ke kvalitnější péči o pacienta a jeho komfortu rozhodně nepřispívají. Na tom nezmění nic ani nové uspořádání lůžek,“ zamýšlela se Jarmila Novotná z Třebíče