Čínské Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí potvrdilo, že žena z města Nan-čchang se nakazila virem ptačí chřipky H10N8, který dosud nebyl u lidí zjištěn. Jde o druhý nový kmen ptačí chřipky, který se letos v Číně objevil u lidí.
Koncem března nakazil virus H7N9 140 lidí, z nich 45 zemřelo. Prakticky všechny případy byly zaznamenány v pevninské Číně. Vlnu nákazy se podařilo dostat pod kontrolu poté, co Čína uzavřela mnoho trhů s živou drůbeží.
Timothy O'Leary, mluvčí regionálního úřadu WHO v Manile uvedl, že organizace úzce spolupracuje s čínskými úřady ve snaze lépe pochopit výskyt nového viru. Jeho zdroj zatím není známý, ale ví se o tom, že ho přenášejí ptáci, dodal O'Leary. Podle jeho slov by nebylo žádným překvapením, pokud by se objevil další případ nákazy člověka.
„Pokaždé, když nemoc překoná bariéru mezi druhy a přeskočí ze zvířete na člověka, je to znepokojivé,“ řekl. Čínské úřady stále případ zkoumají; zatím nemají důkazy o přenosu z člověka na člověka, dodal.
Žena, která zemřela 6. prosince v nemocnici v Nan-čchangu, trpěla vážným zápalem plic. Krom toho měla vysoký tlak a potíže se srdcem spolu s dalšími zdravotními problémy, které oslabily její imunitní systém, uvedly čínské zdravotnické úřady. Za života byla v kontaktu s drůbeží.
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).