Představitelé nemocnic se ale shodují, že po vstupu Česka do Evropské unie podobných problémů ubývá.
Tiskový mluvčí olomoucké fakultní nemocnice řekl, že cizinci dluží zdravotnickému zařízení za období od roku 1994 necelé dva miliony korun.
Všem byla poskytnuta nezbytná péče, neměli ale doklad o pojištění ani hotovost, řekl mluvčí. Nemocnice se podle něj snaží peníze vymoci přes právní kancelář.
„Úspěch je ale minimální. Se vstupem do EU ale ubylo potíží s pacienty z členských zemí. Ti se teď prokazují průkazem a péči za ně uhradí české pojišťovny, které mají mezinárodní smlouvy,“ prohlásil mluvčí.
Prostějovská nemocnice má ročně vůči cizincům pohledávky řádově v desítkách tisíc korun.
„Dodržujeme přísný režim a pokud se nejedná o neodkladné ošetření, tak bez dokladu o pojištění, nebo bez přímé úhrady péči neposkytujeme,“ řekl náměstek
ředitele nemocnice Josef Valenta.
Zpravidla podle něj dluží lidé z Východu. Také Valenta tvrdí, že vstup České republiky do unie situaci zlepšil.
Nemocnice v Jeseníku podle jejího ředitele Jana Jedličky nemá u cizinců dluhy. „V poslední době jsme sice museli řešit komplikovanější situaci, kdy nám dlužil pacient z Ruska a také z USA. V obou případech se nám ale přes jejich rodiny podařilo
částky v řádu desetitisíců korun vyjednat,“ řekl ředitel.
V Olomouckém kraji bylo podle statistických údajů v loňském roce v nemocnicích ošetřeno 1225 cizinců. Zdravotní péče o ně stála přes osm milionů korun. Neuhrazeno po lhůtě splatnosti zůstalo 410 tisíc korun.
Olomoucký den