Příčiny bolesti
Bolest zubů a dásní může mít hned několik příčin. Mezi ty nejčastější patří:
- Zubní kaz
- Zánět zubního nervu
- Zánět dásní
- Vypadlé výplně
- Prořezávající se zuby
- Obnažené zubní krčky
- Úrazy zubů
Bolest při prořezávání zubů
Potíže s prořezáváním zubů řeší kromě rodičů malých dětí také dospívající a dospělí lidé. Jen s tím rozdílem, že jim místo mléčných zubů rostou takzvané „zuby moudrosti". Tak či onak, období prořezávání zubů je zpravidla spojeno s otoky, bolestmi dásní a u malých dětí také s průjmem, zvýšenou teplotou a podrážděností.
Co se týče růstu mléčných zubů, doporučuje se masáž dásní, kterou provádí rodič přímo prstem. Je také dobré dát dítěti něco na žmoulání – ideálně speciální gumový kroužek, který je k tomu určený. Dospělí by při delších obtížích měli vyhledat lékaře. Na rozdíl od mléčných zubů, potíže s prořezáváním „moudráků“ samy nepřejdou. Naopak se pravidelně opakují. A jak se růst osmiček projevuje? Zuby obvykle bolí na dotek a na skus.
Bolest mrtvého zubu
Pokud si myslíte, že mrtvý zub už žádné škody nadělat nemůže, jste na omylu. Minimálně může začít bolet. Prevencí je v tomto případě vhodné ošetření. U neošetřených zubů proudí bakterie volně mezi ústy a kostí, produkují navíc plyn, který se v zubu hromadí. Kvůli tomu pak pacienti pociťují bolest zubu při skousnutí. Na mrtvých zubech se běžně vytvářejí také kazy.
Mrtvé zuby jsou křehké, je tedy třeba je vhodně ošetřit, aby nepraskly a nemusely být odstraněny. Důležité je nezanedbávat čištění kanálků, kterým lékař dokáže extrakci mrtvého zubu zabránit. Cílem zákroku je zlikvidovat infekci v kořenových kanálcích tak, aby nedošlo ke vzniku bolestivých váčků.
Potýkali jste se někdy s bolestí mrtvého zubu?
Bolest citlivého zubu
Mezi nejčastější obtíže patří citlivost zubů, která se projevuje bolestí. Ta je často způsobená konzumací teplých, studených, sladkých nebo kyselých jídel a nápojů. Bolest je zpravidla:
- Náhlá
- Ostrá
- Pronikavá
Důvodem citlivosti zubů je obvykle obnažení zuboviny v oblasti krčku. Zevní podněty jsou tak přenášeny přímo k nervovým zakončením uvnitř zubu. A právě podráždění nervu je vnímáno jako bolest.
Bolest zubů v těhotenství
Jak už to tak bývá, bolest zubu o sobě zpravidla dá vědět v tu nejméně vhodnou dobu. Komplikace se tak nevyhýbají ani nastávajícím matkám, které se návštěvě zubařů raději vyhýbají, mívají totiž obavu z bolestivého zákroku, který by musely podstoupit bez lokální anestezie. To přitom není úplně pravda. Lokální anestezie je možná a naprosto bezpečná i v průběhu těhotenství. A pokud to stav pacientky vyžaduje, je možné nasadit i antibiotika. Neléčený zánět je pro organismus matky i dítěte mnohem nebezpečnější.
Co na bolest zubů pomáhá?
Ačkoli je vždy nejlepším řešením návštěva stomatologa, pokud tu možnost zrovna nemáte, můžete si od bolesti částečně ulevit i sami.
Léky na bolest zubů
Většinu lidí zřejmě jako první napadne sáhnout po lécích na bolest. Těch na trhu existuje celá řada. Lékaři často předepisují Aulin, volně prodejný je pak například Ibalgin, Nurofen nebo Ibuprofen. Každému vyhovuje něco jiného, je tedy třeba vyzkoušet, který z léků bude účinkovat nejlépe.
Babské rady
Jak na bolest zubů podle našich babiček? Tím, co máme běžně ve spíži. Jednou takovou zázračnou surovinou je česnek, který je označován za přírodní antibiotikum. Poskytuje navíc úlevu od palčivé bolesti. Stačí na postižené místo nanést směs nadrceného česneku a soli. Podobný efekt má i cibule, která mimo jiné bojuje proti infekci. Doporučuje se ji za syrova žvýkat už při prvotních potížích nebo ji alespoň přiložit na bolavé místo.
Užitečná může být také směs soli a pepře. Obě tyto suroviny mají analgetické účinky. Stačí je smíchat s vodou, nanést na zub a nechat působit. Pro ty, kteří nepreferují výhradně zdravý životní styl, může být dobrým pomocníkem také alkohol. Zejména pak ten tvrdý, který se buď dá nalít na vatu a na několik minut přiložit přímo na bolavý zub nebo použít jako kloktadlo. V puse byste ho ale měli udržet alespoň minutu.
Osvědčené jsou také účinky australského tea tree oleje, který je užitečný v boji se zánětem. Stačí jím bolavé místo potřít. Vhodný je také hřebíček, který lze kousat nebo cucat. Toto koření je současně i vhodnou prevencí, má totiž silné dezinfekční a antibakteriální účinky. A pokud vás kromě bolesti trápí také otok, sáhněte po studeném obkladu.
Prevence
Nejspolehlivější prevencí jsou samozřejmě pravidelné prohlídky, díky kterým se vznikající problém zachytí na samém začátku. Léčba je pak o poznání snazší a méně bolestná. Kromě pravidelných návštěv stomatologa bychom měli myslet i na dostatečnou ústní hygienu, díky které lze některým problémům rovněž předejít. Ženy, které se chystají otěhotnět, by si měly odkládané resty u zubaře odbít ještě před početím. Vyhnou se tak nepříjemným komplikacím.