Podle odhadu Transparency International odtéká ročně v důsledku korupce z rezortu zdravotnictví přibližně desetina do něj vložených peněz, tedy 27 miliard korun.
Institut elektronických aukcí je jedním z nástrojů protikorupční strategie platné od 1. února tohoto roku. Strategie stanovila přísná pravidla pro zadávání veřejných zakázek vyhlašovaných ministerstvem a jím řízenými příspěvkovými organizacemi.
Všechny zakázky nad 50 000 Kč musí být uveřejňovány v elektronickém systému veřejných zakázek. Ministr osobně musí schvalovat všechny zakázky nad 1 milion korun, do této částky je mohou schvalovat jeho náměstci.
Všechny smlouvy se v rámci transparentnosti českého zdravotnictví zveřejňují na stránkách ministerstva. Přísná pravidla pro zadávání zakázek platí i pro přímo řízené organizace ministerstva zdravotnictví.
Nemocnice rozdělují výběrová řízení na tzv. dílčí celky a i tento systém přináší úspory. Cílem dílčího plnění zakázek je umožnit přístup k plnění veřejných zakázek přímým dodavatelům a omezit nutnost využívání institutu generálního dodavatele.
První zkušenosti ze zvýšeného využití elektronických aukcí a rozdělování výběrových řízení do dílčích celků ministr dnes zveřejní. Tiskové konference se zúčastní i několik ředitelů fakultních nemocnic, kteří se s veřejností podělí o své první zkušenosti s touto formou nákupů.
Nemocnicím má při nákupech posloužit i katalog referenčních cen, který ministerstvo představilo minulý týden. Katalog bude veřejně přístupný a budou se sledovat průměrné, maximální a minimální ceny zakázek. Nemocnice tak budou vědět, za kolik se běžně daný lék, zdravotnický materiál či přístroj (i v konkrétní konfiguraci) u nás nakupuje.
Výstup z tiskové konference naleznete v následující ZPRÁVĚ.
Jak hodnotíte rozhodnutí ministra Hegera upustit od zavedení generické preskripce? Hlasujte v nové anketě na Zdraví.Euro.cz nebo ZDE.