„Hodně mužů se této diagnóze diví, jsou překvapeni a dokonce pociťují jakousi hanbu,“ říká Maria Luisa Brandiová, která pracuje jako endokrinoložka na Florentské univerzitě a kromě toho je prezidentkou Italské nadace pro výzkum chorob kostí.
Osteoporóza je často mylně považována za „ženskou nemoc“. I proto je letošní Mezinárodní den osteoporózy (20. října) věnován křehkosti kostí u mužů. Podle Mezinárodní nadace pro osteoporózu jsou dnes muži tím skutečně slabým pohlavím, pokud jde o zdravé kosti: připadá na ně totiž třetina zlomenin stehenní kosti a osteoporóza u mužů je mnohem závažnější, neboť úmrtnost po zlomenině dosahuje do roka 37 procent. To je dvakrát víc než u žen.
Muži se bohužel domnívají, že se jich řídnutí kostí netýká. Zatím ale každý pátý muž ve věku nad padesát let utrpí dříve či později zlomeninu způsobenou osteoporózou. „Když muži přicházejí k lékaři, většinou již utrpěli zlomeninu nevysvětlitelného původu a diagnóza je pro ně naprostým překvapením. Většina vůbec nepředpokládá, že by muž mohl mít osteoporózu, a mnozí se za to stydí. Často je pro ně těžké s touto skutečností se smířit,“ cituje Brandiovou italský deník Corriere della Sera.
„Především je třeba mužům vysvětlit, že se jich osteoporóza týká. Sice nemají menopauzu jako ženy, které jsou po ní k chorobě náchylnější, ale tento stav si uvědomují. Avšak mnohé rizikové faktory, které působí u žen, platí také u mužů: vyšší věk, rodinná anamnéza či zlomenina po padesátém roce života.
U mužů je významným rizikovým faktorem hypogodanismus, porucha funkce pohlavních žláz vedoucí k nedostatečné tvorbě pohlavních hormonů. Nedostatek testosteronu se projevuje také při léčbě rakoviny prostaty: tito pacienti nezřídka utrpí zlomeninu, a proto se domnívají, že jim nádor metastazoval do kostí. Na vině je však osteoporóza.
U mužů je navíc třeba věnovat zvláštní pozornost osteoporóze vyvolané farmakoterapií: například dlouhodobá léčba glukokortikoidy právě tak jako u žen přispívá ke vzniku osteoporózy. Stejně jako u žen jsou nebezpečnými faktory kouření a alkohol ve vysokých dávkách, neboť zvyšují riziko zlomeniny. Totéž platí o nedostatku pohybu, vápníku a vitamínu D.
„Muži sice mají tendenci akumulovat více kostní tkáně a mají větší kosti a ke zlomeninám u nich dochází většinou ve vyšším věku než u žen, to však neznamená, že osteoporóza není jejich problém, především ve světle stárnutí populace,“ vysvětluje Brandiová.
Zdá se ale, že si někteří muži nebezpečí uvědomují. Před deseti lety byl Světový den osteoporózy zasvěcen stejně jako nyní mužům a podle údajů z Itálie muži tehdy skutečně začali věnovat svým kostem více pozornosti. Od té doby však jejich zájem o léčbu zase klesl. Ukazuje se, že problém je stále značně podceňován. Cílem světového dne osteoporózy je nejen zaměřit pozornost mužů na tento problém, ale také je přimět k tomu, aby včas navštívili svého lékaře.