Pokud se tak nestane, může věc skončit až u Soudního dvora EU.
Podle směrnice z roku 2011 mají občané EU právo na péči mimo svoji zemi, pokud doma není dostupná, anebo by na ni museli čekat nepřiměřeně dlouho. Informace o kvalitě a ceně péče mají mít kontaktní místa či poskytovatelé v jednotlivých zemích.
Podle názoru komise byla pravidla do právních řádů zmíněné trojice zemí převedena jen částečně, přestože tak mělo být učiněno zcela, a to už loni na konci října.
V Praze podepsal novelu zákona o zdravotním pojištění, která evropská pravidla do českého právního řádu překlápěla, prezident Miloš Zeman letos v březnu. Kromě jiného znamená pro české občany možnost podstoupit plánované operace v ostatních zemích EU bez předchozího souhlasu zdravotní pojišťovny.
Ze zákona ale také vyplývá, že pacienti si nadále musejí danou péči v zahraničí nejprve sami uhradit a teprve následně jim bude refundována, a to jen do výše českých cen.
Zdravotní pojišťovny proto tehdy upozorňovaly na reálné nebezpečí, že lidé se na nákladech budou muset podílet z vlastních zdrojů, například pokud by v Česku nebyla daná léčba z českého veřejného zdravotního pojištění z větší části či vůbec hrazena.