ČSSD chce zmírnit podmínky nároku na ošetřovatelské volno

15. 1. 2020 7:51
přidejte názor
Autor: Redakce
Podmínky nároku na ošetřovatelské volno by se mohly zmírnit. Skupina poslanců vládní ČSSD navrhla mimo jiné zkrácení doby, kterou musí člověk, jenž má být ošetřován, strávit v nemocnici. Předloha o nemocenském pojištění se týká i změn v otcovské dovolené a v ošetřovném, podle předkladatelů vycházejí z nedostatků zjištěných v praxi.


Ošetřovatelské volno na péči o příbuzné zavedl zákon od poloviny předloňského roku. Může trvat až 90 dnů, členové rodiny se na něm mohou střídat. Z nemocenského pojištění dostávají 60 procent základu svého příjmu. Nyní si mohou o volno požádat lidé s nemocenským pojištěním na péči o člověka, který strávil aspoň týden v nemocnici. Sociální demokraté chtějí tuto dobu zkrátit na čtyři dny. Podmínka hospitalizace by se navíc neuplatňovala v případě péče o lidi v konečném stadiu nevyléčitelné nemoci.

Nynější sedmidenní doba je podle autorů předlohy neúměrně dlouhá. Nové léčebné metody umožňují potřebnou dobu hospitalizace zkracovat a její průměrná doba klesá, napsali v důvodové zprávě.

U otcovské dovolené novela prodlužuje šestitýdenní období po narození dítěte, v němž mohou čerství otcové dávku čerpat, o dobu hospitalizace novorozence. Pomohlo by to podle předkladatelů naplnit účel tohoto volna, k nimž patří možnost otce podílet se na péči o dítě a na chodu domácnosti. Česko zavedlo otcovskou předloni v únoru. Otcové si mohou po narození potomka v šestinedělí vybrat sedm dní, pokud odvádějí nemocenské pojištění. Z něj pak dostávají 70 procent základu svého příjmu, tedy stejně jako ženy na mateřské.

V případě ošetřovného předloha rozšiřuje okruh pečujících lidí, u nichž se nevyžaduje soužití s ošetřovaným příbuzným v jedné domácnosti. Předkladatelé reagují podle důvodové zprávy na slábnoucí mezigenerační soužití.

Předlohu nejprve posoudí vláda, rozhodnou o ní zákonodárci.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?