ČSSD v Sedlčanech vsadila na Ratha a zdravotnictví. Marně!

25. 10. 2006 8:33
přidejte názor
Autor: Redakce
Den před volbami pozvala místní organizace ČSSD do Sedlčan exministra zdravotnictví Davida Ratha. Stranické plakáty zvaly občany na odpolední besedu s ním. Avizováno bylo téma: zdravotnictví, Medittera. "Není to předvolební mítink," tvrdil lídr zdejších sociálních demokratů Jaroslav Janský. Těžko ale uvěřit, že citlivá diskuse o zdravotnictví načasovaná na 19. října neměla politický podtext...


Sedlčany - Přesvědčte se ostatně sami na věrné interpretaci části besedy. Ratha jako odpůrce nestátních zdravotnických zařízení musela trochu zaskočit úvodní slova Janského, který nešetřil chválou na sedlčanské lékaře ze soukromé společnosti Medittera. Ta má s radnicí uzavřenou dlouhodobou smlouvu o pronájmu nemocnice. „Je tu dobrá úroveň doktorů, lůžková část, kvalitní personál. Když jsem byl v nemocnici, nebyl tam žádný problém,“ řekl .

Tlumočil obavy občanů o to, aby nemocnici „někdo“ nezavřel. „Sám na to apeluju, protože jsem byl jako první dítě v roce 1960 operovaný v sedlčanské nemocnici,“ řekl. Zalitoval, že nebyl přítomen ředitel nemocnice Libor Filipi a někdo další za management nemocnice, přestože prý slíbil, že nebudou na pranýři nespokojených pacientů. „Hasiči i ČSSD máme jako první na volebním programu zdravotnictví, protože je to dost důležité pro Sedlčansko. Třicet kilometrů je to do Benešova, třicet do Příbrami. Navíc je tady chudá oblast, takže nikdo nemůže mít dvě auta - na letní provoz v létě a na terénní v zimě,“ dodal. Přivítal zástupce tělesně postižených a Zdeňka Škocha, za diabetiky Jitku Součkovou a za důchodce předsedkyni Helenu Váňovou, které specielně pozvánkou oslovil.

Besedy se za demokraty zúčastnil poslanec a exministr zdravotnictví Ravid Rath a krajský zastupitel Martin Hrabě. Janský pak hovořil o anketě, které se zúčastnilo 80 lidí. Nejčastěji prý byly dotazy na možné uzavření nemocnice. „Všichni si pochvalovali současný provoz nemocnice. Nikdo nenapsal, že by byl s lékaři nespokojen,“ sdělil s tím, že chtěl slyšet od ředitele Medittery, zda chtějí sloužit 24 hodin denně. „K tomu jim chce ČSSD pomoci,“ deklaroval. Respondenty prý zajímal také provoz oddělení pro dlouhodobě nemocné - zda se bude rozšiřovat. Lidé se dotazovali na ošetření po 16. hodině a obnovení „pohotovosti.“ „Všichni by chtěli zřídit nemocniční lékárnu z důvodů cen léků,“ tvrdil od mikrofonu řečník Janský. „Všichni se ptali na to, jak se bude řešit gynekologie na poliklinice, provoz sanitek pro praktické lékaře,“ řekl k hlavním tématům. Pak požádal o slovo Ratha s dodatkem: „Škoda, že tu není protistrana.“ „Sociální demokracie je v tomto i v dalších krajích v opozici a zdravotnictví - tedy i sedlčanské zdravotnictví je už druhé volební období řízeno především hejtmanem, který spravuje střední Čechy.

Rozdělení zdravotnictví na kraje bylo z mého pohledu poněkud zbrklé a nepromyšlené,“ tvrdil. „Zde v Sedlčanech jste dlouhodobě konfrontováni s tím mít tady soukromou nemocnici. V souvislosti s tím musím odpovědět na otázku, která tady zazněla a byla jistě v minulosti hodně diskutována: Co bude se sedlčanskou nemocnicí? Na to já musím jednoznačně odpovědět: Bude s ní přesně to, co si rozhodne majitel, tedy společnost Medittera. Pokud ji bude chtít provozovat v té podobě jako dnes, tak ji tak bude provozovat. Nepředpokládám, že by druhý subjekt, který tam má vliv - tedy zdravotní pojišťovny - by jakýmkoliv způsobem toto měnily. Protože jak to tady zaznělo - třicet kilometrů je odtud do Příbrami, třicet do Benešova, takže určitá část zdravotní nemocniční péče tady být musí. Nepředpokládám, že by pojišťovny jakýmkoliv způsobem šly do boje o uzavření nemocnice. Skutečně je to na majiteli, tedy společnosti Medittera.

Jak bude nemocnice vypadat, jak se bude rozvíjet, jestli bude služeb víc nebo míň a jaká bude úroveň služeb. Čili tady v podstatě ani stát jakkoliv zasáhnout nemůže. Ten by musel zasáhnout tak, kdyby společnost nemocnici dál už nechtěla, tak by ji v podstatě odkoupil zpátky. To by byla jediná možnost, jak by stát mohl na sedlčanskou nemocnici uplatnit svůj vliv. Případně by kraj musel toto realizovat. Tolik k obecnému nastínění situace,“ dodal Rath. Janský upřesnil, že budova je majetkem města a Medittera je nájemce. „To může být také složité. Nevím, jak máte vyjasněné majetko právní vztahy k vnitřnímu vybavení, ale to vždycky bývá trochu problém. Protože když majitel provozuje delší dobu nemocnici, tak je i majitelem většiny vnitřního vybavení. Já jsem tohle zažil v městě Boskovice, kde byl spor mezi městem a majitelem. Jak to bývá, jedno zastupitelstvo uzavřelo nájemní smlouvu, druhé zastupitelstvo města nebylo spokojeno s fungováním nemocnice, čili si ji chtělo zpátky převzít pod sebe. Došlo tam k určitým sporům. Dnes vnitřní vybavení nemocnice, máli být k něčemu, je řádově až ve stovkách milionů. Pak město může mít problém byť by bylo majitelem budov, aby provoz převzalo a nějakým způsobem pokračovalo. Ale tady se bavíme o teoretických modelech. Bohužel tyto modely v některých oblastech ČR nastávají,“ dodal Rath. Janský pronesl: „Hlavně, co nás tady tíží, je ošetřování po 16. hodině a pak ta pohotovost. To bych dal možnost se vyjádřit krajskému zastupiteli Marcelu Hraběti.“ Podal přítomným optimistickou informaci: „Richard Dolejš z kraje potvrdil, že je počítáno s příspěvkem - a všichni krajští zastupitelé za sociální demokracii to budou podporovat - příspěvek do Sedlčan na pohotovost, což je příspěvek asi milion korun,“ řekl Janský.

Hrabě pak hovořil o krajském rozpočtu. Na úvod řekl, že celkový roční rozpočet kraje je 14 miliard korun. Kraj podle něho nemá velkou snahu o zajištění pohotovosti. „Je povinnost kraje, aby našel nějakým způsobem společně s městy a provozovateli východisko v těchto záležitostech. Když si vezmu rozpočet kraje, tak dát půl milionu nebo milion v rámci rozpočtu kraje není takovou významnou částkou, aby na ní padalo zajištění pohotovostní služby pro oblast Sedlčan,“ přihříval politickou polívčičku. „Když to podtrhnu, budeme chtít jednoznačně v rámci rozpočtu pro příští rok, aby zde byla vyjádřena i částka pro nemocnici v Sedlčanech.“

Pak hovořil o zubní pohotovosti, od které prý dal kraj úplně ruce pryč. Podle něj by se šlo domluvit se zubaři v místě. Také na rozšíření zubní pohotovosti stavěli zástupci ČSSD sliby. „Bohužel krajské zastupitelstvo funguje tak, že cokoliv tam navrhneme, je druhou stranou smeteno se stolu. A poslední poznámka,“ řekl. „Za Sedlčansko jsou v kraji zastupitelé za ODS. Nechápu, proč oni nemají zájem na tom, aby kraj toto vyřešil - asi si nechtějí dělat problémy. Bylo by dobré,, abyste se obraceli vy na tyto lidi z různých politických stran, kteří jsou z tohoto místa. Aby vám řekli, proč to nechtějí nebo aby věc podpořili. Samozřejmě já a moji kolegové to podporovat budeme. Ale nás je málo, a když to podpoří lidé ze Sedlčanska, ta síla bude větší. Ptejte se, proč do toho nejdou,“ popichoval Hrabě. Janský navázal: „Já si také říkám, že milion korun není takový problém, když Městská policie v Sedlčanech stojí 3,6 milionů ročně. Myslím si, že pohotovost zdravotní by možná byla důležitější. Navíc by mohla být rozšířená o pohotovost zubní.

Doktoři, kteří mají své vybavení, by asi nemohli chodit do nemocnice dělat na zastaralých přístrojích. Ale kraj by mohl udělat smlouvy a střídali by se po týdnu ve svým zařízení. Kraj by jim něco hradil za to, že mají otevřeny dveře,“ uvažoval Janský. Hrabě do toho vstoupil: „Mne teď napadlo, že kraj podle mého úsudku vyhodil 12 milionů korun na zpracování nějakých generelů rozvojů nemocnic, co jsou studie o tom, jak by mohly nemocnice vypadat - to je okopírována jedna od druhé. Je to věc naprosto zbytečná a peníze se na to našly. Nechápu, proč by se nemohly najít peníze na to, co je pro lidi.“ Jakou mpředstavu o budoucnosti Medittery má její management a ODS? Dočtete se v sobotu v Příbramském deníku.

Regionální deník

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?