ČT 24: Za hodně peněz málo muziky. Dotace do tkáňové banky končí bez výsledků

26. 3. 2014 8:27
přidejte názor
Autor: Redakce
Tkáňová banka sídlící v Brně čelí podezření, že se obohacuje na úkor pacientů i daňových poplatníků. Soukromé firmě totiž už stát přiklepl dotace v řádech stamilionů. Přitom výsledky údajného výzkumu centra nejsou nikterak valné a podle mnohých je pouze zástěrkou čerpání štědré státní podpory.


A podezřelých okolností kolem privatizace úspěšného státního podniku se vynořuje více. Podrobnosti zjišťovaly pro pořad Reportéři ČT Markéta Dobiášová a Aneta Snopová.

Tkáňová banka byla ještě před třemi lety součástí Fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích. Zajišťovala většinu tkáňových transplantátů pro tuzemské nemocnice a na kmenových buňkách prováděla vlastní výzkum. Skončit musela oficiálně proto, že přestala splňovat nové předpisy Evropské unie.

Brněnskou tkáňovou banku by podle tehdejších propočtů vytvoření potřebných prostor stálo desítky milionů korun. „Ministerstvo zdravotnictví jednoznačně odmítlo dotovat, protože nemá zdroje, protože vzhledem k tomu, že je tady krize, dotační peníze nedostaneme,“ konstatoval ředitel Fakultní nemocnice Brno-Bohunice a člen představenstva Národního Centra Tkání a Buněk, a. s., Roman Kraus.

Ministerstvo zdravotnictví tedy fakultní nemocnici poskytnout peníze na rekonstrukci tkáňové banky odmítlo. Místo toho přišlo s překvapivým řešením, že tkáňovou banku převezme soukromá společnost PrimeCell. A to včetně know how i stávajících zaměstnanců. Společnost PrimeCell byla přitom v době, kdy se jednalo o tom, že převezme tkáňovou banku, neprůhlednou společností s anonymními akciemi na majitele. Její vlastníci tedy byli neznámí. A neznámá byla tato firma navíc i ve vědeckém a výzkumném světě.

A tak ministerstvo zdravotnictví nechalo původní státní tkáňovou banku se šedesátiletou historií zaniknout. „Argumentovali tím, že je třeba spojit síly se soukromým investorem, který má obrovské know how a obrovské prostředky, abychom zachovali rozvoj buněčných preparátů v České republice,“ dodal Ludvík Hovorka, poslanec KDU-ČSL.

Vládě ministerstvo doporučilo, aby odsouhlasila vznik nového Národního centra tkání a buněk. A tehdejší vláda Mirka Topolánka to v květnu roku 2009 těsně před koncem svého mandátu bez připomínek schválila. Souhlasila také, aby si ministerstvo v novém tkáňovém centru koupilo kontrolní balík 24 procent akcií.

Na vlastní výzkum prý chyběly peníze i přes štědré dotace

A to, co předtím nešlo v případě státního zařízení, najednou šlo bez problému.

Celý článek najdete na serveru ČT 24 nebo ZDE.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?