…Co říká dnešnímu rozhodnutí Ústavního soudu a jak se chystá na konec té současné vlády? O tom všem dnes v Hyde Parku s vámi. Dobrý večer. Dobrý večer, pane ministře, vítám vás.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Dobrý večer.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Konec nadstandardů přišel jen dva týdny poté, co kabinet Petra Nečase podal demisi, tedy jedna z posledních záležitostí této vlády.
Reportáž
redaktor
Leoš Heger reformátor, Leoš Heger zpoplatňovač. Dva rozdílné pohled na muže, který v čele ministerstva zdravotnictví vydržel nejdéle. Když v létě 2010 přišel, reformních cílů měl celou řadu. Jedním z těch hlavních bylo stanovit základní zdravotní péči a zároveň za příplatek nabídnout ještě kvalitnější.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/ /21. 2. 2011/
Každý normální člověk ví, že prostě se nemůže v této zemi, která přece jenom není hospodářsky tak rozvinutá jako ty nejvyspělejší země, že se nemůže poskytovat to nej nej úplně každému.
redaktor
Po sporech a dohadování uvnitř postupně se drolící koalice, po sporech ve sněmovně i Senátu nakonec uspěl. V září 2011 poslanci přehlasovali senátory a zdravotnickou reformu schválili.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/ /7. 9. 2011/
Tam bylo na formulaci těch potřeb pacientů dbáno mimořádně důkladně, je tam dokonce definován nárok pacienta.
redaktor
Byť opozice naznačila, že poslední slovo ještě nepadlo.
David RATH, poslanec /nezařazený/ /7. 9. 2011/
Předpokládám, že v nejbližších týdnech, maximálně měsících budeme podávat ústavní stížnost.
redaktor
Po lepších pokojích, za které si lidé oficiálně připláceli už déle, nebo renomovaných lékařích, které lidé už dlouho platili bokem, tak přišel výčet a taxy za první balík nadstandardních výkonů. Lepší oční čočky, vakcíny nebo lehčí sádry.
Pavel STUDENÝ, primář oční kliniky FN Královské Vinohrady /28. 4. 2012/
Zhruba 20 % v současné době si připlácí kvalitnější čočku nebo ekonomicky náročnější variantu.
redaktor
Za lepší čočky také lidé loni z nadstandardů vydali suverénně nejvíc. 40 milionů z celkových 46, které si za lepší péči zaplatili. Stále jen malá kapka ve zdravotnickém moři tvořeném 290 miliardami.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/ /29. 6. 2013/
Je to tak revoluční změna, že myslím, že pro začátek je to docela dobré.
redaktor
Jenže klíčové části reformy narazily u Ústavního soudu. V první řadě zvýšení poplatků za den v nemocnici, a také právě nadstandardy a další opatření.
Pavel RYCHETSKÝ, předseda Ústavního soudu
Se ruší dnem vyhlášení nálezu ve sbírce zákonů.
redaktor
A to vše dva týdny poté, co kabinet Petra Nečase podal demisi. I když byl Leoš Heger nejdéle sloužícím ministrem zdravotnictví, nakonec ani on nevydržel do konce řádného volebního období a nevydržely nakonec ani jeho klíčové reformy.
Konec reportáže
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Tak, toto je Hyde Park, tady nemusíte platit bokem, protože tady dostanete nejlepší možnou péči, a to automaticky. Jak na to, musíte se spojit s naší stránkou, musíte se nalogovat na naši stránku www.hydeparkct24.cz, jejím prostřednictvím, na to je takové okno a prostřednictvím toho okna se dostanete k nám do studia. Nejdete tam všechno, co budete potřebovat právě pro ten dnešní pořad. No, a to jsou otázky, pojďme na ně, první otázka je na webu a je jí Lubomír Foldyna: „Dnešní rozhodnutí Ústavního soudu jasně řekl, že nadstandardy jsou pasé, tedy 100 korun poplatky, které jste zavedli a které jsou opět šedesátikorunové, budou vypláceny rozdíly mezi 100 a 60 korunovými poplatky pacientům, kteří doposud tento poplatek platili?“ Tam je několik otázek, pojďme to vzít možná odzadu, jestli můžu poprosit, pojďme se nejdřív asi zabývat těmi poplatky. Takže stokorunový poplatek je pryč, je to zpátky na 60 korun. Já se zeptám, budete se nějakým způsobem snažit nebo vy už asi ne, ale doporučoval byste třeba svému nástupci, aby se snažil ten poplatek zvednout zpátky na tu stokorunu?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Oni ty problémy, které řeší Ústavní soud, jsou různého kalibru a vezměme to tedy postupně, jak jste řekl odzadu. Ty poplatky stokorunové Ústavní soud prohlásil za asociální. Jsou lidé i v tom Ústavním soudu, kteří myslí, že co je sociální a co ne, by měl řešit parlament a ne Ústavní soud, ale budiž, já tady dopředu deklaruju, že Ústavní soud považuji jaksi za konečnou instituci, ať si o ní myslí, kdo chce, co chce, ale je to instituce, proti které není odvolání a prostě náš ústavní pořádek je takový, že se musí ten Ústavní soud respektovat a ty konkrétní věci.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Takže vy jste nedodržoval. Ano, a jenom bych se chtěl zeptat, takže byste to nedoporučoval svému nástupci, aby /nesrozumitelné/.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Ne, ne, ne, já se k tomu hnedka dostanu.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Ano, děkuji.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
U těch poplatků byla učiněna takzvaná legisvakance, to znamená, že je tam od zveřejnění ve sbírce zákonů, je tam půlroční perioda, do kdy to ještě běží ve starém režimu, čili až do nového roku poběží všechno stejně.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Do té doby musíte s tím něco udělat, ano.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Stokoruna pro každého bez limitu. A po tu dobu má ministerstvo zdravotnictví nebo parlament čas, aby to předělal a to, co Ústavní soud dal jasně najevo, že mu vadí ne ta stokoruna sama o sobě, ale že nemá sociální strop, protože ti nejchudší lidé prostě samozřejmě se stokorunou mají větší problémy než ti bohatí.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Ano, vy jste o tom dnes hovořil, vy jste v zásadě řekl, že možnosti jsou dvě. Jedna je, to znamená, nějakým způsobem jaksi zapojit sociální stránku, řekněme třeba ministerstvo práce a sociálních věcí a kompenzovat těm lidem ty peníze, to znamená, někdo třeba bude chudý.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Ano, to byla původní idea, když jsme to psali, že takhle /nesrozumitelné/.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Tak, to znamená, aby byla, stokoruna by zůstala, ale aby nějakým způsobem to bylo kompenzováno. Druhá možnost, která je asi jednodušší, je vrátit to zpátky na těch 60 korun a tím se ptám zpátky, nechat to na 60 korunách třeba do té doby, dokud nebude vymyšlený nějaký sociální systém nebo systém sociálních příspěvků nebo to rovnou zastropovat, co by pro vás bylo nejjednodušší?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Tak pro ministerstvo zdravotnictví je rozhodně obtížnější řešit věci v sociálním systému, protože tam si to žije svým životem a my to můžeme ovlivnit na úrovni vlády, ale ne přímo ten resort, nemůžeme úkolovat, takže má-li se to za půl roku vyřešit a ty poplatky, mají-li zůstat, tak je nejjednodušší začít vymýšlet nějaký sociální strop, anebo nějaký časový test, to znamená, všichni budou platit 30 dní stejně a pak to bude degresivně dolů nebo po 30 dnech se přestane platit nebo po 60 dnech, to se musí nastavit, zmodelovat, on je trošku problém u těch poplatků, že tam tedy na rozdíl od těch nadstandardů to přineslo do zdravotnictví velmi podstatnou částku, asi 1,5 miliardy a jestliže se například u dlouhodobé léčby, v léčebnách dlouhodobě nemocných ty poplatky zruší a budou tam lidé platit prvních 30 dní jenom nebo prvních 30 dní v každém roce, tak to bude stát ten zdravotnický systém asi tři čtvrtě miliardy dolů a.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Dobrá, ale vy jste o tom hovořil, že ten, že by bylo bývalo dobře, aby ten systém rovnou fungoval s tím, řekněme, nějakým sociálním zastropováním nebo s těmi kompenzacemi. Proč se to nepodařilo už v té době, to znamená v době, kdy se ta částka zvedala?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Tak, víte, když není úplně jednotný Ústavní soud, přestože většina převážela tento hlas, který tady dneska řešíme, tak samozřejmě, když se ten zákon tvoří, tak to je hrozně složitý proces a tam vůbec není nikdo jednotný. Není jednotné ministerstvo, vášnivé diskuse mezi ministrem, lidmi na zdravotním odboru, ekonomy a legislativci, vášnivé diskuse v koalici, na vládě, v Poslanecké sněmovně, ve zdravotním výboru, v Senátu a z tohohle vzniklo tenhle ten obraz, který teda mimochodem vláda měla napsaný v programovém prohlášení, že minimálně to bude stokoruna. My jsme to navrhovali chvíli, ale nebyl pro to, nebylo pro to velké pochopení, tak jsme přijali tu tezi, že to snad sociální systém vyřeší, ten to nevyřešil a jsme, kde jsme. Ta míra té stokoruny je hraniční, samozřejmě jestliže někdo doma nejí, nesvítí, netopí, tak samozřejmě ušetří nějaké peníze, ale argument byl, že stovka je pro někoho moc.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Ale také je otázka jaksi, kdo to je, ano, právě, to je otázka na tom, kdo to je. Vy jste zásadně řekl, že to nějakým způsobem vyřeší ten systém, ale, nebo že očekáváte, že se nastaví nějak ten systém, aby to vyřešil, přesně tak, to nevyřešil.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Sociální systém to nevyřeší. Za půl roku to nevyřeší, takže zdravotnictví nezbude nic jiného než udělat nějakou klauzuli a říct: „Lidé, kteří jsou nad 65, třeba neplatí nebo platí se jenom první měsíc.“
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Bude to stačit podle vás?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Já myslím, že ano, že ty výhrady, které my jsme poslouchali, byly hlavně ze strany Svazu důchodců a tam to dělá největší problémy a největší problémy v Praze, kdy lidé bydlí ve velkých drahých bytech a ještě se nevystěhovali nebo nepřestěhovali do něčeho menšího a někteří lidé už jsou staří, tak na to už nemají možnost a tam problém teda dělá.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Tak a jenom stručně, co by tedy podle vás bylo ideální, řekněme, těch 30 dní nebo 65 let, co by podle vás byl ten ideální limit?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
No, víte, ono to vyžaduje dost velkou diskusi, protože třeba v Německu mají dokonalý systém, který to řeší a měli tam jeden čas nastavení podle toho, kolik ten člověk bral a jaké měl daňové přiznání v minulém roce, ale u nás je to administrativně tak složité, tyhle ty údaje získat pro člověka, který je v nemocnici a má se prokázat něčím, kolik bere, tak berňák mu prostě nedá žádnou průkazku, pokud je středně situovaný a není v hmotné nouzi, takže to zdravotnictví si s tím musí poradit samo a já myslím, že ten, ta kombinace toho, že například děti, lidé nad 65 let budou osvobozeni nebo budou platit menší částku a bude se platit jenom prvních 30 dní a potom ne, tak že by přinesl výsledek, který uspokojí Ústavní soud, ale bude chybět tři čtvrtě miliardy v systému.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
No, v Německu nakonec ty poplatky zrušili, ale k tomu se ještě dostaneme. Tam ještě byla otázka, divák se ptal na to, jestli, jestli bude nějakým způsobem možné kompenzovat těm, co zaplatili tu stokorunu.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Tak ty ostatní, ne, teďka retrospektivní platnost není a ten zákon platí v té stávající podobě ještě půl roku, takže kompenzace určitě ne.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Facebook, Jim: „Dobrý večer, je možné nadstandardy zase vrátit, tentokrát formou zákona? Je nějaký odhad, kolik peněz by do zdravotnictví i dík nadstandardům, jestliže by se jejich počet ještě rozšířil, přitéci? Tyto peníze jdou přímo do nemocnic?“
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Tak zase to můžeme vzít odzadu. Ano, jdou přímo do nemocnic, do jejich rozpočtů a jestliže dneska o ně přijdou, třeba o ty hospitalizační poplatky, tak budou muset mít nějakou kompenzaci od pojišťoven nebo si na to ušetřit z vnitřních rezerv. Jinak ty nadstandardy, teďka jsou relativně málo objemné, tam se zaplatilo.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
40 milionů korun.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Asi 45 milionů korun jenom, protože my jsme začali velmi opatrně. My jsme poslouchali z lékařské komory, jak se tady bude léčit pouštěním žilou a plackami křenovými a tak tohle jsme jaksi chtěli jasně demonstrovat, že nemáme zájem dopustit. U věcí, které mají jenom jednu možnost, jak se mohou léčit, tak vůbec žádný nadstandard nepřipadá v úvahu a bylo to nastaveno prostě velmi opatrně, aby ten první rok se to nepokazilo. Takže proto jenom těch 45 milionů, ale myslím si, že potenciál tak do miliardy tady je a dokud ty nadstandardy nebudou, tak nebude na co se připojisťovat. Ve většina našich sousedních zemí, jsou lidé připojištěni, v Rakousku zcela určitě, ale oni se musejí mít na co připojistit, aby to byl zajímavý byznys pro ty pojišťovny, které pojišťují, a u nás samozřejmě v tom objemu 40 milionů jako žádné pojištění na nadstandard nemůže vzniknout, takže je to takové, co bylo dřív, slepice nebo vejce, ale je to potřeba trpělivě kultivovat, a proto my se určitě chceme zase vrátit, jak je v tom druhém řádku, i když to bude samozřejmě rozhodnutí zejména mého nástupce.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Říkáte, my se chceme vrátit, tak /nesrozumitelné/ za ty dva dny.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
No, tak, já zůstávám poslancem, takže jaksi část poslanců je pro to, aby ty nadstandardy byly, ale musí to řídit ministerstvo zdravotnictví, to znamená, tým, který tam zůstane a který bude dirigovat nový pan ministr.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Řekněte mi, pro vás osobně, pro vás to byla docela klíčová věc, vy jste o tom mluvil, že je to spíše významová věc, nějakým způsobem přeorganizovat myšlení o zdravotnictví nebo vůbec o zdravotnické péči. Je tohle to, berete to jako neúspěch na konec své ministerské kariéry v zásadě?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
No, já jsem velmi jaksi skromný člověk a ty své úspěchy hodnotím velmi, velmi skepticky, ale v tomhle tom případě musím říct, že já ten nález Ústavního soudu považuji za velký úspěch, protože už těch nadstandardů on to rozdělil na dvě části tu argumentaci. Ta jedna je technická a říká, že ve vyhlášce je to špatně a podle názorů Ústavního soudu, přestože parlamentní právníci byli jiného názoru třeba, ale Ústavní soud řekl, že to nemůže být vyhlášce a že to musí být v zákoně a nejenom obecně, ale trošku konkrétněji. My tam máme obecnou pasáž, že každý musí dostat to, co potřebuje pro své zdraví, jestliže je jenom jedna možnost, jak vás v dané nemoci léčit, tak to musí být nezpoplatněné a dostane to každý, ale tohle to Ústavní soud neuznal a řekl, ať si to přeneseme do zákona. Takže to.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Dobrá. To znamená, že vy, berete to vlastně jako úspěch, že Ústavní soud.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Ne, tak to, tahle ta část je technická, teďka k tomu hlavnímu.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Ano, k tomu hlavnímu.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Ta hlavní část je ta, v té ideové části, za co jsme byli kritizováni mimořádně silně ze strany levice, odborů, kteří říkali: „Vy tady budete pěstovat medicínu pro chudé, nakonec se bude léčit prostě daleko primitivněji.“ Dneska pan stínový ministr dokonce říkal, že jestli bude rozdělena onkologická léčba na bohaté a ti chudí dostanou jenom nějakou podřadnou chemoterapii, tak to nejde, takhle to prostě myšleno není, ani to zákon neumožňuje, ale musí to být specifičtěji, ale jestli to bude uspokojovat Ústavní soud tím, že to v tom zákoně bude lépe rozvedeno, tak ten princip, že tady může být něco nad rámec standardní péče připlaceno, tak ten princip ten Ústavní soud nezatratil, a dokonce výslovně v té televizní tiskové konferenci se řeklo, že s tímhle tím Ústavní soud problém nemá, takže.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Takže vy jste vlastně spokojen.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Takže tohle, tohle, za tom my jsme byli nejvíc kritizováni a s tím Ústavní soud.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Takže vlastně výsledek je pozitivní z vašeho hlediska?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
To nevidí jako protiústavní. No, tak, jako samozřejmě, že se bude říkat: „Tak oni odcházejí a Ústavní soud jim to shodil a je konec a všecko je na nule znova.“
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Vy to tak necítíte?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Není to tak pravda. Ten princip je tady, je připravený pro další legislativní dopilování a.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Dobře. Vysvětlete mi laicky, prosím, jednu věc, a to je, mluvíte o té idee, ta idea podle vás tedy nebyla odmítnuta, nicméně to provedení evidentně bylo špatně. Pokud se tady dělají zákony tím způsobem, že se něco napíše a pak se čeká, jestli náhodou to projde Ústavním soudem nebo neprojde Ústavním soudem, já vím, vy mně budete říkat, že tedy každý právník má dva názory a tak dále, a tak dále. Ale řekněte mi, proč ten zákon se nedá napsat tak, nebo ten princip se nedá vytvořit tak, ať je to zákon, nebo vyhláška, abychom prostě nemuseli být svědky toho, že pak vám někdo řekne: „Opravte to, přepište, máte na to, a tak dále, zrušit,“ teď se, tahanice v Poslanecké sněmovně, a tak dále.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
To je, to je dobrá otázka, která v podstatě podsouvá, já vám to jaksi neříkám v ošklivém slova smyslu, jenom aby, aby se.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
To mně klidně říkejte, to mně nevadí.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
To jaksi pochopilo jednoznačně. Vy tím trošku podsouváte, že to dělají amatéři, že to neumí dělat a že prostě dělají zmetky.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Na spoustu lidí to tak může působit.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Ale, ne, já vám řeknu, v čem je ten důvod. Ten důvod je, protože je tady dosud, a doufejme, že bude fungující, demokracie. A na té demokratické úrovni to rozhodování je nejenom velmi zdlouhavé a pluralitní, ale je taky na mnoha stupních a já vás ujišťuji, že debata na zdravotním výboru, jestli to má být napsáno v zákoně nebo to má být napsáno ve vyhlášce, byla velmi dramatická a skončila tak téměř půl na půl a nakonec se lehce přiklonila k tomu, že to bude napsáno v té vyhlášce. Mimo jiné my máme jednu vyhlášku, která je tady 20 let, teďka byla okolo ní zrušena debata, indikační seznam pro lázeňskou léčbu. Ta vyhláška v podstatě neříká nic jiného, než že některé nemoci a některé stavy se platí naplno a někde se platí jenom část procedur a zbytek si doplácí pacient, čili on platí jakousi velkou spoluúčast, která je určená vyhláškou, a to nikdy nikomu nevadilo. To je důvod, proč ty legislativci se domnívali, že to není zase tak za hranou nebo že to není tak protiústavní. No, a diskutovalo se o tom v parlamentu, ve sněmovně, v Senátu a nakonec tedy to rozhodl Ústavní soud, že to přece jenom svalil na tu hranu neústavnosti.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Dobře. Vy to budete chtít nebo vy, kdybyste mohl nebo koneckonců i váš nástupce řekl, že nemá nic proti nadstandardům, že je bude chtít vetknout do toho zákona, to znamená, že to bude všechno napsáno v tom zákoně. Nebojíte se, že potom bude velký problém to třeba inovovat, ty různé standardy nebo nadstandardy.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Ano, to byl ten hlavní důvod, proč se to tam apriori nedalo, protože to znamená.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
A bude to komplikace, bude se čekat léta na to, než se inovuje zákon?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Ale já si myslím, že se s tím dá žít. Podívejte se, státní rozpočet se ve sněmovně schvaluje každým rokem a je to rozsáhlý zákon, velmi, velmi rozsáhlý.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Takže něco podobného se dá dělat i s tímto zákonem.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Takže my seznam výkonů, který my jsme začli kultivovat a to po nás zbude tady dobré dílo docela, tak to je takový jako základní, cenotvorný materiál u nás, ceník, a ten sazebník je strašně zastaralý, hrozně nerovnoměrný a pořád se to tlačí, aby se ty ceny napravily, ty diskrepance a ve slušně vedených zemích na takovémhle sazebníku, jako máme my, nepracují tři ministerští úředníci a 10, za odborný společnosti 10 volontérů, ale je tam 100 úředníků a oni každý rok ten ceník přepočítají. Stojí to 100 milionů, ale co to je v 250 miliardách, takže takhle to bude možná dělat se s tím sazebníkem.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Nadstandardem.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Cestou zákona.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Tak, pojďme dál, další otázka, web, Pavel Obržálek: „Zavedení poplatků u doktora mělo odstranit plné čekárny zdravých lidí, kteří si jdou jen popovídat. Nepřipadá mi, že by to fungovalo, vám ano? Narážím na stejně plné čekárny jako dříve, jen plné lidí těšících se na volby, aby dali hlas KSČ, ČSSD.“ Říká náš divák.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
No, tak já jsem zvědav, jestli on dá hlas KSČ a ČSSD, jestli se dočká lepšího, lepšího.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Dobrá, to asi tady nezodpovíme, ale pojďme možná k té otázce.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Lepšího výsledku a lepších čekáren a lépe organizované péče. Ne všude se čekají fronty.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Ne, pojďme na začátek té otázky. divák se ptá, že zavedení poplatků mělo odstranit plné čekárny. Podle něj se tak nestalo. Koneckonců to, že poplatky se jich vyčerpaly, o tom hovoří poměrně dost nahlas odborníci. Co to znamená?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
No, podívejte se. Všechno, co je regulováno nějakou cenou, tak se časem vyčerpá a musí se prostě upravovat. My jsme do těch poplatků sáhli jednou kvůli těm hospitalizačním poplatkům, měli jsme připravené nějaké další, ale ty debaty byly tak dramatické, že prostě.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Pojďme se bavit o tom třicetikorunovém poplatku, o tom základním, to znamená regulačním. divák namítá, že čekárny jsou stále plné. Fungují podle vás poplatky?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Tak zcela určitě, když se zavedl v tom roce 2006, 7, tak došlo k poklesu počtu ambulantních pacientů a.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
A dnes?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
A ten pokles pořád je tady. My máme.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
I přesto, i přesto máme, pardon, že vám skáču do řeči. Ale ano, přesně tak, přesně tak.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Nejvíc ambulantních kontaktů máme ve srovnání se světem. Je to trošku ostuda a je potřeba pokračovat trošku v odrazování lidí, aby běhali s každou, s každou hloupostí.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Takže co s tím? Co s tím? Zvýšit poplatek nebo co byste navrhoval?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Tak, já si myslím, že je potřeba, aby se tady vyřešilo postavení praktických lékařů. My jsme se na tom snažili pracovat, už jsme rozjeli některé například kompetence v předepisování léků, které jsou nízké u praktiků a honí ty lidi zbytečně ke specialistům a další podobné mechanismy. Prostě ty praktici dělají v cizině mnohem více výkonů, takových, které jsou dneska u nás posílány ke specialistům. Punkce ucha při středoušním zánětu například a tohle to jsou takové.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Dobrá, ale je tohle to věc, která, která vyčistí čekárny nebo, řekněme, sníží počty lidí, kteří tam chodí třeba, jak divák říkal, popovídat si, ale asi známe to všichni z vlastní zkušenosti. To je taková ta frustrující věc, kdy lidé pak jdou jednou, řekněme, jdou k doktorovi a zjistí, že ta čekárna je plná a budou čekat dvě, tři hodiny na to, než se dostanou na tu řadu a takhle, takhle spousta lidí právě to zdravotnictví vnímá.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
No, tak, je u nás velmi zdravotnictví takové zmedicinalizované, to znamená, že věci, které by si člověk mohl obstarat doma sám, zůstat tři dni na neschopence, když má chřipku a je jasné, že mu nic jiného není a nemusí s tím běhat k doktorovi, tak to se postupně lepší. Těch lidí jako chodí méně a méně k těm ambulantním lékařům, ale je to jakási kultura, kterou prostě nezměníte ze dne na den a ty regulační poplatky byly jeden z mnoha mechanismů, jak na to lidi upozornit, že ne se vším je potřeba lítat k lékaři, že je potřeba se vzdělávat o zdraví a nemoci a svém těle, to je zase otázka školní výuky a jakési osvěty a opravdu chodit k lékařům jenom tam, kde je to nezbytné a také, když už jsem mluvil o těch praktických lékařích, tak třeba v zahraničí je část toho, co naši praktici dělají, směrováno na sestry. Ten praktik má prostě šikovnou sestru, která řadu těch banalit vyřeší a ten pacient je daleko rychleji odbaven, bych řekl, a když je potřeba, aby řešil lékař něco vážného, tak pak má na toho pacienta dost času, i mimochodem na to, co si pacienti u nás stále stěžují, popovídat si s ním a rozebrat jeho problémy.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
No, říkáte tedy, že stále ten problém je, že lidé jsou na to zvyklí, že když mají chřipku, tak jdou k tomu doktorovi. Vám to už může být v tuto chvíli, tedy se vším respektem, jedno. Ptám se, je ta cesta třeba zvýšit ten základní regulační poplatek. Byla by tohle to zase věc, která by vyčistila čekárny?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
No, já si myslím, že, já teď musím velmi opatrně, aby to nebylo dezinterpretováno. Já myslím, že ty poplatky jsou trošku zkřivené tím, že se platí při každém kontaktu. Já si myslím, že další krok by mělo být ty poplatky zredukovat při prvním vstupu k lékaři, když jdete s angínou nebo prostě se zápalem plic a budete k tomu lékaři chodit tři týdny, tak že byste platil na tom vstupu i třeba víc, padesátikorunu, stokorunu a pak už.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Ale jenom jednou.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Jenom jednou, jenom jednou.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
To znamená, rozmyslet si na začátku, jestli jsem opravdu tak nemocný, že potřebuji jít k tomu doktorovi. Nemůže to ale vést k tomu, že pak to někdo podcení, že raději zůstane doma s angínou?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
No, tak to samozřejmě je, je oblíbené téma těch, kteří říkají, že chudí lidé, aby ušetřili, tak k tomu lékaři nebudou chodit, ale oni ti chudí lidé jako dobře vědí, když je jim opravdu zle a není to jenom prostě, protože.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Prostě z toho strach nemáte.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Mají nějakou banalitu nebo den před tím se příliš unavili, tak jako tohle to normální člověk pozná.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Tak si dáme web, Vladimír: „Pane Hegere, co vlastně jste za svou éru šéfa zdravotnictví prosadil? Naštvaní lékaři a sestry, rušení a slučování nemocnic, propouštění a snížená dostupnost lékařské péče, teď vám vrátili zákon o nadstandardech a další. Jste na svou práci hrdý?“ Povězte Vladimírovi, přesvědčte ho, že to nebylo zbytečné ta vaše éra, ale prosím stručně.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Tak já jsem říkal, že jsem člověk, který je vůči sobě skeptický a kritický, takže já jsem nějakou přehnanou hrdostí nikdy nad svou prací netrpěl, ale.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Počkejte, to bych ale očekával, že po třech letech na ministerstvu budete mluvit optimističtěji, o tom, co jste.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Já se k tomu chystám, ano, já chci říct, že.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Tak úvod jenom.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Teda to, že jsou naštvaní lékaři a sestry, tady platí 20 let a bohužel platí to, že nejvíc ze všeho pro tu naštvanost dělá Česká lékařská komora, která neustále říká, jak je všechno špatně, jak se zdravotnictví rozsype, jak je strašlivě nedofinancované a podobně. Dostupnost lékařské péče je populární mantra České lékařské komory a odborových svazů různých, takt a dostupnost se lepší a jsme na, v lepší polovině, v té dostupnosti, možná i v nejlepší třetině dostupnosti mezi evropskými zeměmi a statistiky za rok 2012 jasně ukazují, že výkonů, které se dělají, a zejména těch kritických, léčba v centrech, těžká neurologická onemocnění, onkologická onemocnění, že těch pacientů za dva roky 15 % přibylo, tak to, prosím, není zhoršování dostupnosti, pane Vladimíre.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Dobrá. Tak kdybyste měl říci několik věcí nebo, řekněme, stručně, pár věcí, co vás tedy, co za vámi zůstane, na co jste hrdý, když mluvíte o tom, že nechcete být přehnaně hrdý, ale pojďme to zkusit.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
No, tak, my jsme třeba výrazně snížili korupční potenciál ve zdravotnictví. Když si vzpomenete, co všechno vyšlo za toto období této vlády na povrch, tak nic takového se ve zdravotnictví teďka v poslední době neobjevilo.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Jak si tím můžete být jistý, že se tam něco dál neděje?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
No, tak, rozhodně tedy, když my pozorujeme, za co nakupují nemocnice, tak podstatně více šetří, než tomu bylo před 5 lety.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
A není to tím, že jenom je málo peněz, že peníze došly a že.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
No, samozřejmě, tím, že je méně peněz, tak je to nutí k tomu zvyšovat efektivitu.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Je otázka ale, jestli je to zásluha vlády.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Ale málo peněz jaksi je snesitelných, jestliže se zvyšuje efektivita, a proto nám stoupají ty důležité výkony, proto je dneska větší dostupnost péče pro kardiologické stavy těžké, pro ty onkologické stavy a podobně. No, to, že skokově rostly mzdy v roce 2011 a 2012, tak je bohužel pro ten relativní nedostatek peněz teďka smutné, že ty mzdy letos neporostou, to je ve zdravotnictví jaksi fakt, s kterým já budu odcházet a ne vůbec šťastný. Podařilo se to memorandum, které jsme podepsali při akci Děkujeme, odcházíme!, tak se ty první dva roky podařilo naplnit a ten třetí rok už ne, ale za to nemůže zdravotnictví. Za to může hospodářská situace, kdy se nezvyšují výběry pojistného, kdy státní rozpočet nebyl schopen nalít další peníze do zdravotnictví a to zdravotnictví prostě si muselo najít uvnitř a je to tak na hraně teďka, aby ten rok 2013 dopadl bez maléru, proto my jsme taky žádali.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Vy o tom mluvíte, už máte nějaký, řekněme, odhad toho, jak to dopadne, protože loni, tuším, že byla ztráta 6 nebo asi 7 miliard korun.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Ne, loni byla ztráta nula, prosím nebo 0,6 miliardy, z původních 7 miliard minus a je fakt, že my jsme tam přesunuli nějaké peníze ještě, které byly.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Vy jste přesouvali peníze a byla tam přesazená platba od začátku roku, ano.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Na účtech. Ta přesazená platba se do hospodářského výsledku nepočítá.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Ta byla letos.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
To je jenom otázka nějakých peněžních toků. A letos jsou ty prognózy takové, že bude tak minus 2, 3 miliardy v systému, čili ten deficit se snižuje, ale nejde to donekonečna, takže my jsme žádali o zvýšení za státního pojištěnce, to nám vláda nepřijala.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
No, teď to vypadá, že teda vy už neuspějete, ale že možná nová vláda, váš nástupce uspěje.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
My neuspějeme, možná nová vláda, ale rozhodně tedy nám slíbil ministr financí ještě v době, kdy jaksi to mohl slíbit. Dneska už to neplatí, že najde cestu, jak oddlužit některé nedobytné pohledávky zdravotních pojišťoven a tím by se ten jeden rok navýšení za státního pojištěnce vykompenzoval.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
To znamená, kolik to je, tři miliardy přibližně?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Asi tři miliardy, no.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
První telefonický dotaz prvního diváka pro dnešní večer. Dobrý večer, můžete se ptát, pokud nás slyšíte.
divák
Dobrý večer, Dušan.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Ano, dobrý večer, můžete se ptát.
divák
Já bych se zeptal pana ministra, jestli se na tom taky nepodílí, na tom, v jakým je stavu dneska to zdravotnictví? Protože podle mého názoru byl nečitelný. Lidé, kteří mu fandili, tak v tom, po tom údobí, kdy byla ta stávka Děkujeme, odcházíme! nebo tak, jak se to jmenovalo, čili tam on zklamal na celý čáře, protože měl vyhranou bitvu s těmi prostě lékaři, kteří to vyžadovali si a vynucovali si to způsobem, který vůbec nebyl etický a v zárodku, kdy, kdy prostě se držel, tak potom v závěru ustoupil a prostě jim to dal a dneska celá ta částka, kterou jim dal, chybí zdravotnictví, chybí pojišťovnám a lékaři budou sami ti, co se potopí, co dneska úplně zlikvidujou zdravotnictví a veškerý pojišťovny, protože takovým způsobem, jak se jim to dává, oni říkají, že chtějí mít vyšší platy, vyšší platy, ale tady se nezvyšovalo. To chtělo akorát oni a skokově, oni chtěli ministerský plat, jenže, jenže ministrů nebo poslanců je 200 a lékařů je nějakých 50 tisíc a na to prostě stát nemá peníze. Čili já říkám.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Tak, já vás jenom přeruším, to je váš názor. Pojďme na otázku. Máte nějakou otázku na našeho dnešního hosta? Ano, děkuju.
divák
Otázku. Jestli si myslí, že byl v podstatě silný na to, aby, aby to ustál? Protože pro mě byl naprosto nečitelný a každej den říká něco jinýho a nikdo nevěděl, s kým on hraje.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Tak děkujeme.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Tak já myslím, že se ta otázka týkala té akce Děkujeme, odcházíme!.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Ano.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Je to taková retrospektiva. Extrémně tvrdí lidé na pravici mně říkali, ať neustoupím ani o píď. Kdybychom neustoupili, tak na Českomoravské vysočině se neodvedl ani jeden porod, ve tři čtvrtě republice by nebyla péče pro nedonošené děti a ti lékaři prostě od svých inkubátorů odešli. A my jsme to hnali až na samý kraj a ti lékaři prostě už měli výpovědi podané a už byli připravení, že odejdou na dovolenou, takže to je něco jako.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Opravdu jste, opravdu jste měli informace, že odejdou? Protože ta akce hrozila tím, že odejdou mimo jiné za hranice, že budou.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Ne, to, že říkali celý podzim, že odejdou za hranice, to jsme říkali, že je hloupost, a taky do zahraničí žádné větší procento lidí než běžně nedochází a většina z nich se vrací, kromě těch nejmladších, kteří hned po škole odejdou.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Dobrá, ale nezklamal jste své voliče tím, řekněme, jak říkal náš divák, ustoupil tomu tlaku?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Tak nepochybně, jak tady demonstroval váš divák, tak jsem některé zklamal. Oni mně to do dneška, do dneška.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Minimálně našeho diváka určitě.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Do dneška vyčítají, ale ta situace byla tak riziková. Víte, kolik u nás zemře lidí denně přirozenou smrtí? To je jednoduché, statistické dělení, ale je to překvapivě vysoké číslo.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Vy to určitě víte, vy to řeknete.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Když o tom přemýšlíte, 300 lidí denně. To je přirozený, jaksi 300 dětí denně se narodí, 300 lidí zemře, takže v té napjaté situaci by z těch 300 lidí denně se našlo několik lidí, kteří by řekli a řekli by to i někteří naši oponenti, že ti zemřeli kvůli nám, kvůli ministerstvu zdravotnictví a někteří by opravdu možná zemřeli kvůli ministerstvu zdravotnictví, protože ta péče by prostě nebyla. Takže my jsme hledali kompromis a je to asi, jako když prostě se dohadujete s teroristy, kteří mají plné, plný autobus rukojmí a naplněný minami. No, takže.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Tím ale přirovnáváte jaksi lékaře, to znamená lidi svého stavu.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Ne, já jsem nechtěl mluvit o přirovnávání lékařů, ale někteří se chovali téměř jako kamikadze. Opravdu. Ta atmosféra byla strašná. Mě to hrozně mrzí do dneška, protože já si myslím, že ten protest byl oprávněný. Já jsem ho zdědil po minulých organizátorech zdravotnictví, kteří měli, my dneska mluvíme o tom, že bychom potřebovali k rozumnému přežití roku nebo 2, 3 miliardy, tenkrát teklo na začátku reformy ministra Julínka 14 miliard, bylo, byl nárůst toho, co šlo do zdravotnictví a přesto to nešlo do platů, takže ti lékaři, kterým se zvyšovaly technologické nároky, zvyšovala se jim v nemocnicích práce, neměli rozumně přidáno a skončilo to v takovém extrémním stavu.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Takže vy jste vlastně s tím souhlasil, v zásadě jste s tím souhlasil.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Já jsem to, já jsem se s tím netajil a já si myslím, že oni měli svou pravdu. Ten způsob, který byl zvolen byl velmi dramatický a místy až jako nechutný, ale kdyby to neudělali, tak já bych za normální situace ty peníze jim dal a dal bych je až na úroveň toho memoranda. Myslím si, že si je lékaři zaslouží.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Tak tím jste naštval toho našeho diváka a svého možná voliče. Tak pojďme dál, web, Jiřka: „Vzhledem k tomu, že odvody na zdravotní pojištění se vypočítají z procent, je nehorázná drzost chtít po pracujících s vyšším příjmem nebo úspěšném podnikateli ještě další peníze. To přece není solidarita, ale nespravedlivé okrádání, jak to vysvětlíte?“ Říká náš divák.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Tak solidarita to je, u nás se platí s lineární progresí, to znamená, že vy platíte těch svých 4 procenta pravidelně z každé výplaty nebo z každého zisku, zaměstnanec platí ty 4 procenta, a když vydělává 10 tisíc, tak ještě má nějaké úlevy, tak platí velmi málo, a když někdo vydělává měsíčně 10, 200, 300 tisíc, i takoví tady jsou, tak ty potom platí, protože dneska byly odstraněný limity na aspoň na rok, myslím, takže ta progrese je poměrně velká, ale je pořád ještě menší, než kdyby tady bylo to, co bylo dřív, daňová progrese, ta křivka se ještě ohýbala, takže je to otázka nastavení, já si myslím, že o tom lze vést nekonečnou debatu, ale že tady rozhodne nějaká demokratická většina a ta, si myslím, že bude dlouho nastavená tak, jak je dneska, to znamená, že se platí procentem a je to výraz právě té solidarity, o které je tady řeč.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
A ten systém je dobrý podle vás?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Já si myslím, že to je standardní evropský systém, a do konce v Německu, přestože tam mají mnohem více peněz ve zdravotnictví než my, mají tvrdší měnu, víc tedy hrubého domácího produktu na hlavu, tak tam ještě to procento zvýšili, a taky platí lineární, s lineární progresí.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Simona na webu: „Co říkáte na pana Holcáta, který vás nahradí. Znáte se? Má na to odborně a co bude podle vás prosazovat?“
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Tak pan Holcát je člověk, který je zkušeným manažerem, my jsme se znaly v 90. letech, on dělal ředitele Všeobecné fakultní nemocnice a byli jsem kolegové, potom dělal náměstka za ministra Ivana Davida a teďka dělá náměstka v Motole, takže zkušený člověk je.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Jste přátelé? Jste osobní přátelé?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Známe se /nesrozumitelné/ ze zdravotnictví, je to moudrý, uvážlivý člověk, já si myslím, že převezme to ministerstvo zdravotnictví mírově a ať si kdo chce, co chce nebo já, ať si, co chce, kdo chce myslí o tom postupu s tvorbou nové vlády, tak v tom případě to zdravotnictví by to nemuselo nijak postihnout.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Takže vy schvalujete svého nástupce v zásadě.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
No, tak, byly alternativy jiné a myslím si, že u některých těch lidí, které, kteří byli zvažováni, by to převzetí rozhodně nebylo mírumilovné.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Jako kdo třeba?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Ale tak já myslím, že není potřeba jmenovat konkrétní osoby.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Tak mě by to zajímalo.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Dneska máme pana doktora Holcáta a já.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Vy jste tomu rád.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Myslím, že to bude pro ten úřad, který byl tak zkoušený výměnami ministrů v minulých 15 letech, a tak často vyprázdněný od odborníků a začínali tam znovu a znovu mladí lidé, takže to já myslím, že ten nastupující ministr neudělá.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
To znamená, že předpokládáte, že on naváže na vaši práci?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Já si myslím, že ano, on, já jsem to slyšel z druhé ruky přes novináře, že se vyjádřil pozitivně k nadstandardům, vy jste to zmiňoval a.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Ano, je to tak.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
A já si myslím, že řada těch věcí, které tam jsou rozdělány, nejsou věci politické, ale technické, třeba ten seznam výkonů. Zítra ještě čteme na vládě zákon o zdravotnickém prostředku, který výrazně zlepšuje cenotvorbu a její průhlednost u zdravotnických prostředků, takže ty věčné spory, kolik, jestli platí pojišťovna za kolostomické pytlíčky hodně, nebo málo, ustanou a bude to férové.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Řekněte mi, vy jste přátelé? Jste osobní přátelé?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
To nemohu říct, my jsme se zase tak často nevídali, ale já jsem kdysi dělal šéfa Asociaci velkých nemocnic a on v té době dělal ředitele a byli jsme ve styku hodně a já myslím, že jsme vycházeli jako dobří.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Že třeba, tykáte si?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Tykáme si a byli jsme dobří kolegové.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Tak to je známka přátelství, řekl bych. My si dáme další telefonický dotaz. Dobrý večer druhému telefonickému divákovi. Haló, haló, slyšíme se?
divák
Ano, slyšíme se, dobrý večer.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Můžete se ptát.
divák
No, tady Láďa z Dačic.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Ano, čekáme na otázku.
divák
Já bych se chtěl zeptat vašeho hosta, když jste zvyšovali poplatky na 100 korun, tak bylo slibováno a bylo nám řečeno, že se zlepší jídlo v nemocnicích, péče v nemocnicích, přitom se zeptám pana ministra v demisi, byl jste se někdy podívat v nemocnici v Jindřichově Hradci na interně? Za to byste chtěli sto korun. Kde leží 60 lidí, jsou tam dvě toalety a jedna sprcha? Na pokojích televize není, rádio není, tam není nic. A podotázka. Jezdím pravidelně do Poděbrad do lázní. Byl jste se někdy podívat, já tomu neříkám lázně, na ubytovně Máj? Protože tohle to, co tam je, 60 lidí na jednom křídle, 3 toalety, 1 sprcha, oběd si počítáte 150 korun, snídani - 2 rohlíky, kousek pomazánky. V nemocnici k večeři dostanu 5 koleček salámu, krajíček chleba, za to byste chtěli takový peníze?
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Rozumíme, rozumíme.
divák
Tohle to byste měli řešit.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Ano, děkujeme.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Tak já musím přiznat, panu tazateli, že ani nemocnici v Jindřichově Hradci, ani tu ubytovnu v Poděbradech neznám, ale musím říct, že my jsme udělali nový zákon o zdravotní péči, který velmi tu legislativu zmodernizoval a že dneska má pacient mnohem větší práva než dříve. A já chápu, že jako s nějakýma banalitama, aby jezdil z jižních Čech někam jinam, není možné, ale jestliže potřebuje opravdu péči, o které by si myslel, že je špatná, tak má možnost si vybrat jinou nemocnici a i ten systém platby postupně spěje k tomu, že ten pacient s sebou do té jiné nemocnice ty platby ponese a zcela určitě, jestli se mu nelíbí v lázních Poděbradech, to řekl on, ne já, aby mě náhodou někdo nezažaloval z Poděbrad, my s lázněmi trošku vedeme válku teďka, ale ta možnost si vybrat, kam chce člověk jet do lázní tady, také je a já myslím, že ty lázně se hodně ve svém spektru činností překrývají a jsou duplikované.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Přesto ale to asi, když nebudeme mluvit o tom jednom konkrétním případu, tak jestli tohle to právě je to, co by se nemělo řešit primárně, to znamená, co ten člověk za ty peníze, které platí, a nejenom tu péči, ale i ty věci kolem dostane. Je sice prima, že tam má nejmodernější, řekněme, rentgen nebo nejmodernější robotický operační stroj, ale pak když leží na pokoji s dalšími 8 lidmi a, jak říkal náš divák, má tam jednu toaletu?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Tak, má to dvě polohy. To zdravotnictví je přece jenom u nás malinko na hraně finanční a tím, že tam tady máme tak vyspělé technologie, které mají v tom Německu úplně stejné za podstatně větší peníze, tak samozřejmě pak se šidí platy zdravotníků a šidí se to prostředí, kde se naši pacienti pohybují. Ale pak je potřeba říct, že tady jsou opravdu velké diference mezi těmi nemocnicemi různými a já vás ujišťuji, že když já jsem šéfoval nemocnici v Hradci Králové nebo když pan doktor Holcát šéfoval tady ve všeobecné nemocnici nebo náměstkuje v Motole, tak tam takovéhle nešvary nejsou a znám řadu okresních nemocnic, kde to funguje také podstatně lépe, takže lze jenom vyzvat pacienty, aby si stěžovali, aby jaksi dbali na to, aby lékaři jejich je posílali do nemocnice, kde se jim bude líbit a naše zákony to velmi výrazně ulehčily, ale trvá to nějakou chvíli, než se tyhle ty věci dostanou do krve a než pojišťovny také si budou uvědomovat, že ta spokojenost klientů záleží taky na pojišťovnách, kam ty peníze dávají, do kterých nemocnic a do kterých zdravotnických zařízení.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Pojďme ještě na třetí telefonický dotaz, třetího telefonického diváka. Dobrý večer. Slyšíme se?
divák
Ano, dobrý večer, slyšíme se?
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Ano, slyšíme se, můžete se ptát.
divák
Tak já volám přímo jako člověk, kterej je znalej, jsem zdravotník a rád bych se pana ministra zeptal, a to víceméně navazuje na předchozí telefonát, jestlipak se byl někdy podívat na, dejme tomu, sever Čech, jako jsou Sokolov, Karlovy Vary, Cheb a tak dále? Jsou to krajské nemocnice, akciovky, víceméně tam je ten stejnej problém, málo personálu, špatně placenej, není čas na lidi, ty lidi tam přesně dostávají to samý co tady teďko kritizoval pán, špatná strava a tak dále, špatná péče, uzavírají se oddělení. A jenom bych rád předeslal, ten pacient si nemůže vybrat, prosím vás, do kterýho špitálu se nechá odvézt, je spádově, spadá pod určitej kraj a nemá šanci, možná ze známostma a zase nějakej úplatek. Takže takhle. Jenom jestli jste se tam byl někdy podívat a chtěl bych vás vidět, jestli byste si tam šel lehnout na 14 dní, kdy vám tam kolega trůní na gramofonu, jak se tady těm zařízením říká,k protože nejsou sociální zařízení, nejsou sprchy, nevím vůbec, jakým způsobem to schvaluje hygiena, a tak dále, a tak dále, a tak dále.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Děkujeme.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Tak já znám dvě nemocnice v Ústeckém kraji. Ta jedna je ústecká, kam jsme se jezdili učit z Hradce Králové, jak má vypadat pěkně postavená nemocnice. Nemocnice velmi výrazně zainvestovaná v posledních 10 letech, s technologiemi na špičkové úrovni a jestli v tom Ústí to dělají tak špatně, že tam nedávají lidem stravu a že jim nezachovávají základní hygienu, tak si myslím, že je potřeba si na to stěžovat na krajském úřadu, protože ten řídí tu nemocnici. Druhou nemocnici.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Jenže to je pak problém, že ten člověk, oni tito pacienti nebo my pacienti jsme v tu chvíli ve velmi podřízeném jaksi momentu. Ti lidé, kteří tam leží, je jim špatně, mají nějaký problém, nebudou to ti, kteří v tu chvíli vstanou a řeknou: „Tak já jdu pryč,“ nebo: „Já si budu stěžovat.“
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Ale máte pravdu, mě to strašně mrzí, protože tohle to já všude, kde jsem působil a kde působili kolegové, které jsem znal a kteří se učili v různých kurzech manažerských a vzdělávacích akcích, jak se to má dělat, jak se to dělá jinde v cizině, tak to dělali velmi dobře, ale že tady jsou prostě takovéhle špatné ostrůvky, to platí. My jsme v každém případě.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
To jsou pouze ostrůvky.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
To, k čemu, k čemu my jsme přispěli, je, že v zákoně je povinnost mít v každé nemocnici program kvality, demonstrovat svému zřizovateli, jak ta kvalita tam vypadá, některé věci se dají přímo měřit, třeba nemocniční infekce a podobně a pak ten zřizovatel musí působit. Ministerstvo zdravotnictví řídí asi co do objemu lůžek asi polovinu nemocniční sítě a pokud byste mně řekl něco takovéhleho o nemocnici, kterou řídíme my, tak vás ujišťuji, že tam vletí kontrola a že ten ředitel se z toho bude zpovídat a jestli to nezlepší, tak bude, bude odvolán, takže obraťte se na kraje, jinak ještě znám nemocnici v Kadani, ta je malinká nemocnice a ta funguje velmi dobře.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Dobrá. Tak jsme si dali výčet dobrých a špatných nemocnic. Pojďme na facebook, Kamil: „Dobrý den, pane Heger, uvažoval jste někdy o vyloučení preventabilních onemocnění, úrazů ze zdravotního pojištění? Kupříkladu zpětné doplacení alespoň části nákladů na zdravotní péči pro viníka autonehody nebo při úrazech v rámci adrenalinových sportů? Děkuju.“
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Tak naše zákony říkají, že jestliže někdo způsobí úraz nebo nějaké onemocnění někomu jinému, tak za to zodpovídá, je to, pokud je to větší záležitost, tak je to trestný čin a v trestním řízení má pojišťovna právo vymáhat takzvaný regres na tom viníkovi a ten viník musí tu péči zaplatit, takže tady potud to funguje. Když si uděláte úraz sám, tak tam to nefunguje a tam to už zákony neumožňují.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
No, a uvažoval jste o tom někdo, že když si někdo z hlouposti nebo, řekněme, z přemíry adrenalinový sport například tam byl uvedený.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Tak jeden čas se o tom mluvilo velmi žertovně.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Ano, mluvilo se o tom.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Když se zavedl bodový systém, že když někdo z hlouposti spadne z kola, tak že za to musí ještě zaplatit sám sobě.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Zaplatí sám, přesně tak. Dovedete si to představit?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Ne, policii musí zaplatit pokutu, ale u těch úrazů je to.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
No, to se dělo.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Ne, já myslím, že to bylo nějak.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Tam byl jeden případ, ano, jeden případ byl, kdy ten člověk.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Vymáhali, já přesně nevím, ale jenom vím, že se o tom mluvilo spíš úsměvně a pak se zákon vyladil. U těch zákonů, já jenom řeknu na příkladu, v čem je, v čem je problém, protože u nás ústavou, a to mimochodem se zase vracíme k Ústavnímu soudu a k nějaké Listině práv a svobod, která říká, že každý tu péči musí mít, i když si tu nehodu nebo tu nemoc způsobí sám, tak mu to veřejné pojištění je povinno to zaplatit. Samozřejmě uvažuje se o různých bonusech a malusech, když se chováte ke svému zdraví dobře, ty bonusy máme připravené. To uvidíme, co s nimi bude dál, předáme je samozřejmě k dalšímu vývoji a ty, ty malusy je velmi obtížné v naší ústavní, v našem ústavním pořádku propagovat. Představte si ty adrenalinové kluky, kteří nebudou pojištění, anebo jako si něco udělají a teďka budou mít za těžký úraz platit, a teď poslouchejte, ta platba není deset tisíc nebo sto tisíc, tam může být sedm milionů klidně za těžké polytrauma, a to se stává, to prostě nikdo pak není schopen ho uhradit.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Tak, na webu Alena Hamplová: „Stojí vám za to držet do poslední minuty nejméně oblíbenou vládu od roku 89 s odvoláním na pochybnou sto jedničkovou jistotu a tři roky starý mandát od lidí, kteří litují, že vládním stranám dali hlas? Volby by teď pravice projela, ale za rok ještě víc.“
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
No, ta otázka je teďka složitá, je to velmi jaksi.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Otázka je poměrně jednoduchá, nemá smysl.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Politologicky diskutovaná záležitost. Tak já myslím, že teď momentálně nikdo vládu nedrží. Navrhovalo se prezidentovi, že bude sto jednička a že jaksi ať nechá ustavit tu vládu ještě jednou, já si myslím, že jestliže posluchačka si myslí, že by teda měla být vláda jiná, tak je to její názor, ale jsou lidé, kteří.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Ne, ona neříká, že by měla být vláda jiná, otázka je, jestli, jestli prostě by neměly být, řekněme, předčasné volby a otázka je jasná, stojí vám to za to držet do poslední minuty tu vládu. Nemá smysl.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Tak já teďka budu mluvit jako politik za TOP 09. My jsme ty předčasné volby neodmítali a říkali jsme, že pokud ta sto jednička nebude naplněná nebo pokud prezident tu, tu jaksi vládu nesestaví a udělá to, co teďka je v běhu, tak.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Ano, tak budou předčasné volby a v tuto chvíli dál trváte na sto jedničce?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Bude pravděpodobně ještě jeden pokus, jak dokumentovat, že ta sto jednička trvá, že by měla být takováhle vláda ustavena s tou sto jedničkou. A pokud nevyjde, tak je otázka, jestli bude k dispozici ta sto dvacítka hlasů na to, aby se ta sněmovna rozpustila. Donedávna se o tom velmi silně mluvilo, ale mám obavu, že je mnoho poslanců, kteří do toho nemají chuť. Já osobně bych to pokládal za rozumný krok.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
To znamená, rozpustit sněmovnu, ukončit volební období?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Tak, to byla věc, která jaksi byla hnedka po té sto jedničce.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
A vy to považujete za rozumný krok nebo považoval jste to.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Já si myslím, že to je rozumný krok, ale musí být samozřejmě jasné, že těch sto jedna hlasů je, anebo že nebude-li, že je těch hlasů sto dvacet.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Znamená to, že ten váš podpis pod tou listinou byste za určitých okolností třeba odvolal a řekl: „Pojďme radši k volbám.“
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Já, já ne.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Takže podpis na té stojedničkové listině váš trvá, ale kdybyste si měl vybrat, tak byste zvolil variantu předčasných voleb?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Ne, ne, kdybych si mohl vybrat, tak pokračování té stávající, té vlády, která je teďka, teďka v demisi. Já si myslím, že přestože t a vláda je hodnocená špatně, tak řadu věcí dala dohromady, nastolila tady úplně jiné klima, než bylo dříve.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Ano, dobrá, dobře, tak tahle ta, tahle ta alternativa padá? Vláda padla a myslím, že zítra budete na posledním zasedání. Takže tahle ta alternativa padá. Druhá nejlepší alternativa je podle vás co? Předčasné volby?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Já si myslím, že se ještě bude hlasovat o nedůvěře vládě a že přitom se bude ta sto jednička znova navrhovat.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
A testovat.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
A testovat.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
A vy v tu chvíli uděláte co?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
V tu chvíli my samozřejmě jako TOPka budeme pro tu stojedničkovou většinu.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Ale máte informace o tom, že nemusí při tom testu být opravdu sto jedna hlasů?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
My věříme, že bude.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Chápu, že věříte, ale máte informace o tom, že nebude?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
No, tak to je věc, samozřejmě každý ví, že sto jedničková většina je labilní, nelze to říct, ale informace.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Ne, víte, na co já se ptám. Máte informace z Poslanecké sněmovny.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Že nebude, nemám, ne, ne, ptáte-li se takhle negativně, tak nemám, a proto mám důvod věřit, že ta stojedničková koalice bude?
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Dobrá, a co přesto byste udělal pro to, aby tedy jaksi to volební období skončilo nebo při jaké příležitosti byste to udělal?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Tak já si myslím, kdyby byla jistota té stodvacítkové většiny potom, tak že.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
To byste se k ní musel přidat.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
To rozhodnutí, ale ano, pokud nebude ta stojedničková většina, tak tohle se bude zcela určitě ještě diskutovat a.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Takže pokud se, rozumím tomu správně, pokud se ukáže, že není sto jednička, že tam třeba někdo lavíruje, v tu chvíli podle vás nejlepší ukončit sto dvacítka a konec volebního období,
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Tak, bude-li mít ta sto dvacítka šanci.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
No, a já se zeptám, přesto, přesto doufáte, že sto jednička bude? Informace o tom, že by náhodou nebyla, zatím nemáte, nikdo nelavíruje v Poslanecké sněmovně?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Ne. Ne, teďka ne.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Tak. Tak uvidíme, jak to dopadne, zítra máte poslední zasedání vlády, už víte, co budete dělat? Budete mít nějakou rozlučku?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Pravděpodobně máme poslední zasedání vlády.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Předpokládám.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Je tam, já jsem se soustředil hlavně na ten náš zákon o zdravotnických prostředcích, to je pro nás velmi klíčová věc, já jsem rád, že se.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Já jsem nemyslel z agendy, já jsem myslel, jestli máte nějakou, třeba jestli počítáte s nějakou rozlučkou nebo s něčím?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Já si myslím, že ta taková atmosféra o tom, že se to rozpadlo nešťastným způsobem, je taková, že nikdo nemá moc chuť nějak slavit, ale zcela určitě se nějak slušně rozloučíme.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Tak a já se rozloučím i s vámi. Děkuju, že jste byl vy s námi v dnešním Hyde Parku. Děkuju.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Já děkuju za pozvání a doufám, že zdravotnictví poběží kvalitně dál.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Ještě jednou díky.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví v demisi /TOP 09/
Děkuju.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
No, a co určitě poběží dál, je Hyde Park, a to zítra, dívejte se, mějte se hezky a dobrou noc.