Guinejský ministr zdravotnictví Rémy Lamah uvedl, že vir pravděpodobně roznesl mezitím zesnulý starší muž, jenž vykazoval příznaky krvácivé horečky po návštěvě města Dinguiraye v centrální Guineji.
Stejné příznaky začali vykazovat čtyři bratři muže, jemuž byli na pohřbu v centrálním městě Dabola. Když se vrátili do Konakry, byli testováni na ebolu. „Testy u čtveřice byly pozitivní,“ řekl Lamah. „Byli umístěni na infekční oddělení nemocnice Donka,“ dodal. Další členové rodiny byli dáni do karantény.
Rozšíření nákazy do dvoumilionového Konakry znamená další stupeň epidemie v jedné z nejchudších zemí světa. Do středy na následky onemocnění zemřelo nejméně 63 lidí.
První případ nákazy ebolou byl v západoafrické Guiney zaznamenán 9. února. Ebola je velmi nakažlivý virus, způsobuje hemoragickou horečku a smrt až u 90 procent pacientů. Proti ebole není známa protilátka a nemoc se nedá léčit, lze jen zmírnit její příznaky.
Mezi primáty a také mezi lidmi se šíří přímým kontaktem, například krví a tělesnými sekrety, ale také sexuálním stykem či kontaktem s ostatky zemřelých.
Virus ebola se objevil poprvé v roce 1976 v Kongu. Od té doby vypuklo podle Světové zdravotnické organizace v afrických zemích asi 15 epidemií této nemoci, při nichž zemřelo nejméně 1300 lidí.