CzechMed: Korupce ve zdravotnictví za 27 miliard? Nesmysl.

26. 8. 2011 8:35
přidejte názor
Autor: Redakce
Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků upozorňuje na nepřesnosti, ke kterým sklouzávají veřejné odborné i laické diskuse na téma korupce ve zdravotnictví. Ani sama zpráva Transparency International, na kterou je často odvoláváno, toto netvrdí. Transparency International sama uvádí, že se jedná o velmi hrubá čísla, která mají za cíl spíše na problematiku korupce upozornit, než ji kvantifikovat.


V domnění, že korupce je všude, tak ji musíme vymýtit a je zapotřebí šetřit, škrtat, pořádat elektronické aukce atd. Přitom tento hon na čarodějnice je motivován informací, která má asi takovou vypovídací hodnotu jako „minulý týden měl – hrubým odhadem – asi 8 dní. Klasik říká: „ďábel je v detailu“. Dodat lze pouze – „a také v souvislostech“. Podívejme se na to, jak detaily a souvislosti dělají ze zpráv kachny.

Mýtus první: „studie Transparency International uvádí, že v českém zdravotnictví…“

Podívejme se na fakta – tedy na studii, na kterou se mnozí odvolávají. Již v jejím názvu však stojí toto: „Odhad ztrát z titulu netransparentního a neefektivního nastavení systému veřejného zdravotnictví v České republice.“ Tedy o korupci zatím není řeč.

V textu se dále praví na straně 3: „Následující tabulka uvádí přehled oblastí, ve kterých lze identifikovat riziko ztráty nebo neefektivního vynaložení prostředků v systému zdravotnictví. Pokud to existující datové zdroje umožňují, byl v některých případech proveden i odhad ztracených prostředků“.

A v poznámce pod čarou, vztažené k uvedené větě stojí: „Při interpretaci uvedených hodnot je však nutné brát zřetel na fakt, že se jedná o odhady založené na řadě zjednodušujících předpokladů. Ambicí námi prezentovaných údajů není vyčíslení ekonomických neefektivností na korunu přesně, ale spíše upozornění na závažnost problému.“

„Jinými slovy, i samotná autorská organizace připouští, že tato čísla jsou poměrně na vodě a o jejich smysl není v tom podávat exaktní informací, ale chce spíše upozornit na rozsah problému,“ upozorňuje MUDr. Miroslav Palát, prezident asociace CzechMed.

Mýtus druhý: „korupce je všude a je jí za 27 miliard“

O čem je zmíněná tabulka na straně 3? Obsahuje 16 oblastí, o kterých lze – podle Transaparency International – tvrdit, že představují problémová místa v systému. V hrubším dělení se tam vyskytují oblasti jako: akreditační a grantová komise, veřejné zakázky, politická korupce a netransparentnost, nezohlednění nových postupů, nemocnice, investice, zdravotnický materiál a léky, léková politika.

V podrobnějším členění tam je pak 16 konkrétních oblastí. Z těchto pouze u 7 je nějaké číslo. S důrazem na „nějaké“. Sama Transparency International uvádí výše v textu, že čísla jsou „odhady založené na řadě zjednodušujících předpokladů“. U zbytku – tedy většiny položek – nejsou ani ty odhady.

„Nicméně součet nepřesných odhadů dává dohromady 27 miliard a 630 milionů korun. To je strašné, jednalo by se o nějakých 10 % všech zdravotnických výdajů! Přitom tato informace má asi takovou vypovídací hodnotu jako „minulý týden měl – hrubým odhadem – asi 8 dní. A týden před ním, takových 5-6“.

Na základě takových údajů se potom jitří veřejné i laické mínění. V domnění, že korupce je všude, musíme ji vymýtit a je zapotřebí šetřit, škrtat, pořádat elektronické aukce atd.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?