Dánský odborník se chce zaměřit na částice, které jsou nejnebezpečnější složkou znečištění ovzduší. „Jemné prachové částice se dostávají velice hluboko do plic a jsou schopné prostupovat v plicních sklípcích do krve. V ní poškozují stěny cév a vedou k onemocněním, jako je infarkt či mozková mrtvice. V Česku je vdechování těchto částic příčinou předčasné smrti zhruba 6000 lidí ročně, 2000 jsou ročně s vážnými onemocněními hospitalizovány,“ vysvětlil Šuta.
V Praze i v Brně jsou místa, kde jsou překračovány limity sledovaných znečišťujících látek mnohokrát do roka. Počet dní s překročeným limitem za rok je výrazně vyšší, než doporučuje Světová zdravotnická organizace, navíc je navrhla ještě zpřísnit. Obě města patří na špičku nejvíce znečištěných míst v Česku, příčinou je převážně stále rostoucí automobilová doprava. Logicky jsou tak nejvíce zasažena místa u silnic, po nichž projíždí nejvíce aut.
Dánský expert přednáší o znečištění ovzduší deset let, měřil znečištění na mnoha místech Dánska a v dalších evropských městech, jako je Berlín, Milán či Bratislava. Má řadu zkušeností s nízkoemisními zónami, omezováním emisí na letištích, zaváděním dieselových filtrů či podporou městské cyklistiky. Použitá technologie poskytuje výsledky měření okamžitě.