Dárců krve je na Sokolovsku stále více

15. 8. 2001 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
..."V posledních letech máme trvalý přísun nových dárců. Dá se říci, že téměř každý odběr přijímáme někoho nového. Trochu problematické může být, že musíme krev skladovat až do další návštěvy dárce a teprve po druhém odběru a vyšetření ji můžeme použít. To znamená, že pokud někdo přijde jen jednou nebo jde pokaždé do jiné stanice, neumožní nám svou krev využít." Dárcovská základna se začíná také pomalu omlazovat...


Sokolov - Počet dárců krve na Sokolovsku se zvyšuje. Přestože právě Sokolovsko na tom s dárcovstvím krve nebylo špatně, jsou lékaři s tímto trendem pochopitelně spokojeni. „V počtu dárců na počet obyvatel města Sokolov nevybočuje z republikového průměru,“ potvrdila MUDr. Zuzana Fialová, primářka transfuzního oddělení sokolovské nemocnice.

„V posledních letech máme trvalý přísun nových dárců. Dá se říci, že téměř každý odběr přijímáme někoho nového. Trochu problematické může být, že musíme krev skladovat až do další návštěvy dárce a teprve po druhém odběru a vyšetření ji můžeme použít. To znamená, že pokud někdo přijde jen jednou nebo jde pokaždé do jiné stanice, neumožní nám svou krev využít.“

Dárcovská základna se začíná také pomalu omlazovat. „Nejvíce dárců je ve věkové skupině mezi třiceti a čtyřiceti lety,“ odhaduje MUDr. Fialová. „V současnosti ale přibývá i mladých lidí, hned po osmnáctém roce věku. To je nejnižší hranice věku, od níž mohou lidé darovat krev. Horní věkový limit není dán, ale obvykle je kolem šedesáti let. Důležitý je zdravotní stav dárce. Co se týká poměru mužů a žen, tvoří muži asi dvě třetiny dárců.“

Přestože je dárců dostatek, nebrání se transfuzní oddělení příjmu nových zájemců. „Samozřejmě nikoho neodmítneme,“ souhlasí Zuzana Fialová. „Nemáme ale rádi takové, kteří přijdou, jen když jde o nějakou masovou akci, z níž mohou něco získat, a pak se již neukážou. Z krve totiž vyrobíme krvinky a plazmu, kterou zmrazíme na mínus 30 stupňů. Vydat ji můžeme až ve chvíli, kdy její dárce přijde podruhé, čímž se vyloučí, že během oněch tří měsíců do další návštěvy se neobjeví nějaké nežádoucí onemocnění. Plazmu tedy skladujeme v mrazácích a potřebujeme, aby k nám dárce chodil opakovaně, abychom tyto přípravky mohli vydávat. Pokud nám tedy někdo vypadne, je to škoda - plazmu po uplynutí expirační lhůty musíme zničit. Zmatky ze stejného důvodu způsobují i tzv. cestovatelé, kteří dávají krev pokaždé v jiné stanici. Je však pravda, že s tím nemáme tolik problémů jako ve velkých městech.“

PAVEL REICHARD, Sokolovský deník, 15.8.2001

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?