Cílem novely je zvýšit humánnost systému a sociální ochranu těžce nemocných lidí v tíživé sociální situaci, uvádí Rath. Tvrdí, že současný ochranný limit na platby za léky chrání chronicky nemocné jen částečně.
Rath je v tomto volebním období podepsaný jako předkladatel nebo spolupředkladatel pod celkem 24 návrhy. Sněmovna je však téměř všechny zamítla nebo vrátila. Výjimkou je novela trestního zákoníku, kterou předložil s ostatními poslanci ČSSD a která je namířena proti nelegálnímu sledování ze strany soukromých bezpečnostních agentur. Poslanci ji propustili do druhého čtení, ale ústavně právní výbor její projednávání už třikrát přerušil.
Ani návrhy, které Rath předložil z vazby, Sněmovna neprojednala. Na návrhu současné schůze měli poslanci šest Rathových návrhů zákonů, ale hned v úvodu je na návrh grémia Sněmovna vyřadila ze schůze. Pro vyřazení Rathových bodů hlasovali spolu s koalicí téměř všichni poslanci VV a také čtyři sociální demokraté. Ostatní bývalí Rathovi straničtí kolegové z ČSSD se z větší části zdrželi nebo byli proti.
V tiskové zprávě na Rathově blogu z 6. února se píše, že Rath sice požádal o povolení účasti na současné schůzi Sněmovny, ale že mu to státní zástupce nedovolil. „Tímto svým postupem může státní zástupce zasahovat do legislativního procesu a brzdit tak přijímání nových zákonů,“ stojí v tiskové zprávě. Podle zákona o jednacím řádu má návrhy zákonů uvést jejich navrhovatel, v tomto případě tedy Rath.