Syn vystudoval magisterské studium na FTVS Universita Karlova v Praze, obor fyzioterapie. Praxi má již pět let, z toho dva roky u lůžka. Já jsem v důchodovém věku a ráda bych mu praxi předala. Prosím o sdělení jednotlivých kroků, jednání s pojišťovnami až po normální odhad majetku. Jsem okres Kroměříž, kraj Zlín. Ani na internetu jsem nenašla odhadce lékařských praxí, rehabilitace už vůbec ne (máme hodně hmotného majetku) VZP se zatím brání jakémukoli jednání, že vztahy nejsou ujasněné. Nerada bych, aby syn o vybudovanou praxi přišel. Štětkářová Ludmila
Odpovídá Pavel Vítek, daňová as účetní kancelář DATES
Celou situaci lze řešit uzavřením smlouvy o prodeji podniku dle §476 – 488 obchodního zákoníku. Uzavřením takovéto smlouvy dojde nejen k převodu majetku tvořícího podnik (§2 odst. 2 písm. c) a §5 a 6 obchodního zákoníku), ale i k převodu všech práv a závazků na které se prodej vztahuje.
Převod práv a závazků
Smlouva o poskytování zdravotní péče se zdravotní pojišťovnou je smlouvou, na jejímž základě vzniká poskytovateli právo poskytovat na účet zdravotní pojištovny sjednanou zdravotní péči, ale i závazek dodržovat přitom podmínky sjednané smlouvou. Z tohoto důvodu přechází na kupujícího i tato práva a závazky podobně jako práva a závazky zaměstnavatele vyplývající z uzavřených pracovně právních vztahů.
Převod práv a závazků tedy není omezen pouze na obchodní vztahy. Některé zákony však s možností prodeje podniku výslovně nepočítají, a proto musí mít nový vlastník podniku (ve vašem případě syn) nejen doklady potřebné k uznání kvalifikace k provozování praxe. Je nutné, aby měl také doklady potřebné k prokázání, že zdravotnické zařízení, ve kterém bude praxe vykonávána, odpovídá svým věcným a technickým vybavením podmínkám stanoveným ve vyhlášce ministerstva zdravotnictví.
DÁLE ČTĚTE: |
Zdravotní pojišťovny pak vyžadují k uzavření nové smlouvy i provedení výběrového řízení a odvolávají se při tom na zákon o veřejném zdravotním pojištění. Přitom z pohledu změn nedochází ani ke změně zdravotnického zařízení, ani místa druhu a rozsahu poskytované zdravotní péče. Proto dodnes nechápu smysl takového výběrového řízení.
Znalecký posudek pro odhad ceny podniku
Pokud jde o odhad ceny podniku, ten provede každý znalec v oblasti ekonomika a oceňování podniků. Ve vašem případě není odhad nutný z hlediska plnění zákonných povinností, ale při prodeji podniku synovi bude nutné prokázat, že byl prodán za cenu obvyklou jejíž průkazné stanovení nemusí být vždy jednoduché. Znalecký posudek, který by vyčíslil obvyklou (tedy tržní) cenu takové praxe, by byl jistě vhodným důkazem.
V celé záležitosti pak doporučuji stanovit si termín přechodu zdravotnického zařízení na nového majitele. Smlouvu o prodeji podniku pak uzavřít nejméně dva měsíce před tímto termínem s platností dnem podpisu a s účinností v den zamýšleného přechodu.
Pokud budete chtít k prodeji znalecký odhad, budete potřebovat ještě delší dobu (nutno domluvit se znalcem). S uzavřenou smlouvou pak můžete požádat o zrušení registrace zdravotnického zařízení a vydání registrace na nového provozovatele, oboje ke dni účinnosti smlouvy.
S registrací a smlouvou o prodeji podniku (a pravděpodobně s dalšími doklady, například pojistkou na nového provozovatele) pak dojdete na zdravotní pojišťovnu s žádostí o přechod smlouvy o poskytování zdravotní péče, případně o uskutečnění výběrového řízení před tímto přechodem tak, aby smlouva mohla k zamýšlenému dni přejít.
Pak už následuje martyrium ohlášení změn dlužníka, převod účtu v bance, telefony, voda, plyn, energie. Po několikaměsíční administrativní práci je pak praxe převedena.
(red), www.Zdravi.Euro.cz