Před nedávnem jste představil svoji koncepci zdravotnictví. V ní jsou i platby u lékaře a za léky. Od kdy by měly platit?
Znamenají úpravu zákona. Rád bych, aby se vše stihlo do pololetí příštího roku. Pak by mohly platit.
Oznámil jste strop 3000 korun za doplatky za léky. Váš předchůdce ve funkci David Rath ale soudí, že tato částka by měla zastřešovat všechny poplatky u lékaře včetně léků. Nad tuto hranici už by vše mělo být hrazeno ze zdravotního pojištění.
Nechci komentovat slova poslance Ratha. Já peníze od pacientů dělím na poplatky a ty jsou regulační, mají zabránit nadměrnému čerpání zdravotní péče. Jak víte, v ČR je nejvyšší kontakt pacienta s lékařem v Evropě za rok. Kromě poplatků pak ještě chci doplatky za léky.
Jak velké by poplatky, které nazýváte regulační, měly být?
Šlo by například o poplatek za recept asi 20 korun, poplatek za den v nemocnici 20 až 50 korun. Tady odmítám, že by šlo o poplatek za hotelové služby, tedy jídlo. Jde mi o to, aby lékaři nenutili pacienty ležet v nemocnici déle, než je nezbytně třeba, a nevyčerpávali tak peníze ze zdravotního pojištění.
Dalším poplatkem by byl poplatek za pohotovostní službu zhruba 50 korun, ale pokud by byl pacient odeslán do nemocnice k hospitalizaci, neplatil by nic, a poplatek za návštěvu ambulance specialisty zhruba ve výši 50 korun. Zvažujeme, zda tento poplatek vynechat či ne u praktického lékaře. Nepočítáme s poplatkem za akutní ani plánovaný převoz sanitkou. * Může se stát, že pacient, než by vydal takový poplatek, bude se raději léčit doma sám, nemoc se mu zhorší a léčba ze zdravotního pojištění přijde na mnohem víc.
Poplatky budou nastaveny tak, aby k tomu nedocházelo. Kvůli padesátikoruně si přece člověk nezhorší svůj zdravotní stav.
Nebudete poplatkem ždímat důchodce?
Rozhodně ne. Jsou nízké.
Komu by poplatky u lékaře zůstaly?
Pokud bychom je vrátili do zdravotního pojištění, tak administrativa kolem nich by je spolkla. Spíše za určitých podmínek zůstanou tomu, kdo je vybere.
A jak s doplatky za léky ve výši 3000 korun ročně? Ty by byly mimo poplatků u lékaře?
Ano. Chceme, aby doplatky za léky byly vždycky únosné například pro chronické pacienty. Poprvé při kategorizaci léčiv vyhodnocujeme i dopad doplatku na pacienta. V rámci limitu 3000 korun ročně zavedeme výkaznictví v lékárnách, kde budeme zjišťovat, kolik pacient skutečně doplatí. Nad tuto částku pacientovi pojišťovna peníze vrátí.
Snížíte počet plně hrazených léků?
Zřejmě ano. Rád bych, abychom garantovali v každé skupině, zejména závažných onemocnění, léky buď bez doplatku, nebo s minimálním doplatkem. Ale ne jeden lék, jako je tomu dosud, ale víc léků. Všechny moderní léky v hlavních skupinách by měly být s minimálním doplatkem.
Kolik?
Zhruba 50 korun. Tím by se tyto moderní léky dostaly k mnohem většímu počtu pacientů.
Vyřadíte tedy z hrazených léků například všechny ty, které stojí 50 nebo 100 korun? A ty si pak pacienti budou hradit v plné výši?
Zčásti je to pravda. Některé léky ale musíme nechat i na předpis.
Exministr Rath požaduje, aby strop veškerých doplatků za rok včetně léků byl 3000 korun a výjimku měli důchodci, děti a dorost.
S výjimkami doplatků za léky ani v poplatcích u lékaře neuvažuji. Pokud je zavedeme, ztrácejí smysl. Jsem příznivcem čistých řešení. Dvacetikoruna ani padesátikoruna není sociální problém, a pokud ano, lze ho ošetřit v sociálním systému. Na tom se lze s politickými partnery dohodnout.
Z toho, co říkáte, je vidět, že celkově chcete zvýšit spoluúčast pacienta.
To je mi podsouváno, ale není tomu tak. Poplatky u lékaře jsou administrativním opatřením a spoluúčast je na doplatky za léky. Spoluúčast se zvýší až s možností změny systému zdravotnictví, kdy pacient si bude moci zvolit, jakou péči chce mít. Jestli standardní, která bude hrazena ze zdravotního pojištění, nebo nadstandardní, na kterou si připlatí. K tomu bychom měli dospět při transformaci zdravotnictví během několika let.
Šlo by o komfort?
Ano. A také by se tím snížila korupce. Dnes se dávají různé dary jen proto, aby péče třeba byla lepší. My bychom to chtěli rozseknout a tyto doplatky za lepší péči legalizovat. Uvedu příklad. Pacient půjde na kloubní náhradu. Bude stanoveno, že ji musí dostat do pěti měsíců, v zařízení do určitého počtu kilometrů a v ceně standardní a hrazené například 20 000 korun.
Pokud bude chtít náhradu za 80 000 korun, pak rozdíl mezi platbou od pojišťovny, tedy oněch 20 000 do 80 000 si legálně doplatí. A tak chceme postupovat i v jiných oborech.
*
Jaké mohou být poplatky
* 20 Kč za recept od lékaře
* 20 až 50 Kč za den v nemocnici
* 50 Kč za návštěvu na pohotovosti
* 50 Kč za návštěvu specialisty Kromě toho
* 3000 Kč za doplatky na léky v roce. Nad tuto částku by byly léky plně hrazeny ze zdravotního pojištění.
**Právo