Demonstranti v Egyptě prý byli operováni bez anestezie

15. 4. 2013 8:07
přidejte názor
Autor: Redakce
Egyptská armáda údajně nutila lékaře operovat bez anestezie demonstranty zraněné při protivládních protestních akcích. Na její příkaz také nesměli zraněným vyčistit rány a sterilizovat nástroje.


Vyplývá to ze zprávy o případech zneužívání moci armádou a policií od roku 2011, jejichž vyšetření nařídil egyptský prezident Muhammad Mursí. Ze zprávy cituje list The Guardian.

Dnes zveřejněná pasáž popisující kruté metody ošetřování demonstrantů ve vojenské nemocnici Kubri al-Kuba v Káhiře loni v květnu je nejnovější částí ze zatajované vyšetřovací zprávy o porušování lidských práv v Egyptě od vypuknutí protivládního povstání v roce 2011. Povstání tehdy svrhlo exprezidenta Husního Mubaraka.

V dříve uniklých výňatcích ze zprávy, které britský list získal, byla egyptská armáda obviňována z účasti na mučení, zabíjení a nuceného mizení osob během povstání. Šéf egyptské armády Abdal Fatah Sisi, po jehož boku stál i prezident Muhammad Mursí, dnes všechna tato obvinění odmítl.

„Přísahám při Alláhu, že armáda od 25. ledna 2011 nikoho nezabila ani nenařídila žádné zabití, nikoho nepodvedla, nezradila a ani nic podobného nenařídila,“ prohlásil šéf armády. I Mursí se vojáků zastal. „Nedovolím, aby armádu někdo urážel. Ozbrojené složky vykonávají skvělou práci při ochraně naší země,“ prohlásil egyptský prezident.

Podle dnešní informace britského listu ale jeden z doktorů, který v příslušné době v nemocnici sloužil, řekl vyšetřovatelům, že vysoký armádní lékař nařídil svým podřízeným operovat zraněné demonstranty bez umrtvení a sterilizace. Popsal, jak vojenští lékaři, sestry a vojáci „útočili na zraněné demonstranty, silně je bili a uráželi“. Vysoký důstojník pak nařídil vojákům zamknout zraněné a znovu zbité demonstranty v suterénu.

Jméno tohoto lékaře není ve zprávě uvedeno, jeho výpověď ale potvrdili zranění demonstranti, kteří byli v dané nemocnici ošetřeni. Vyšetřovatelé podle listu The Guardian také za pomoci nemocničních záznamů ověřili, že všichni vypovídající svědci byli skutečně v příslušné době v nemocnici přítomni.

Pasáž věnovaná událostem ve vojenské nemocnici končí doporučením zahájit vyšetřování na nejvyšších úrovních armádního velení - což je podle The Guardian hluboce významný vývoj. I přestože zpráva nebyla oficiálně publikována, její status prezidentského dokumentu v kombinaci se závažností závěrů představují první přiznání míry zvěrstev páchaných během povstání v roce 2011 a později, píše list.

„Význam této zprávy se nedá nijak přehnat, je neuvěřitelně důležitá,“ uvedla ředitelka divize Blízkého východu a severní Afriky organizace Human Rights Watch Haba Murajifová.

„Dosud tu nebylo oficiální státní přiznání použití nepřiměřené síly ze strany policie nebo armády. Armáda vždycky říkala, že stála na straně protestujících a nikdy proti nim nevystřelila. Uniklá zjištění vyjevují pravdu, o níž prezident jasně doufá, že ji lidé zapomenou,“ řekla. „Ta zpráva potřebuje, aby ji prezident zveřejnil, a dal jí tak oficiální pečeť podpory.“

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?