Deník Ivana Hoffmana: Rychlá pomoc

7. 4. 2014 7:28
přidejte názor
Autor: Redakce
Ministerstvo zdravotnictví podle zásady „kdo rychle pomáhá, dvakrát pomáhá“ našlo přes noc 40 milionů, které coby dluh urgovala prestižní americká nemocnice Mayo Clinic u Mezinárodního centra klinického výzkumu, respektive u Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Smyslem první pomoci bylo odvrátit mezinárodní ostudu, ale také větší finanční škody. To se podle ministra zdravotnictví podařilo.


Zda v budoucnu bude pokračovat vědecká spolupráce s Američany, ovšem nejspíše nezávisí pouze na penězích. Roli podle všeho hraje i skutečnost, že v brněnském Mezinárodním centru klinického výzkumu před rokem vystřídal původního šéfa, se kterým byli Američané jedna ruka, nový ředitel, který hned zkraje snil o větší orientaci centra na vědu v Číně, Indii a Rusku…

Jak se brněnská nemocnice, ale také ministři zdravotnictví, školství a financí zhostí citlivého problému, ve kterém prý jde o národní prestiž v mezinárodní vědecké komunitě, teprve uvidíme. Snaha udobřit si Mayo Clinic je ovšem mimořádná.

Až si jeden říká, že by se stejnou vervou mohli politici přistoupit k řešení dluhů, které má zdravotnictví směrem k místním daňovým poplatníkům. Pokud se nyní jejich pozornost obrací k VZP, jsou na dobré stopě. Rýsuje se šance zjistit, ke komu je zdravotní pojišťovna štědřejší, než je vhodné. Rovněž politika Státního ústavu pro kontrolu léčiv snad dozná změn k lepšímu. Obecně není na škodu, že se koaliční strany vzájemně postrkují k vyšší aktivitě a u ministra zdravotnictví nehrozí, že by ho kolegové nechali usnout na vavřínech.

Dokonce se zdá, že zvýšení státního příspěvku na pojištěnce si bude muset ministr zdravotnictví u ministra financí zasloužit!

Nevídané…

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?