New - Mezi kouřením matek v těhotenství a problémovým chováním jejich dětí v předškolním věku zřejmě existuje souvislost. Domnívají se to američtí vědci.
Ve studii zveřejněné v časopisu Child Development se píše, že dvouleté děti, jejichž matky v těhotenství pravidelně holdovaly cigaretám, vykazovaly daleko více znaků nenormálního chování než jejich vrstevníci, kteří nebyli v prenatálním stadiu vystaveni působení cigaret.
Ve skupině dětí ve věku okolo dvou let jsou mírné problémy s chováním celkem normálním jevem. U dětí ve věku 18 až 24 měsíců, jejichž matky kouřily, ale vědci zjistili velice častý výskyt poruch chování.
„Tyto objevy naznačují, že u některých dětí je třeba hledat kořeny jejich problémového chování už v období před narozením,“ říká Lauren Wakschlagová s Illinoiské univerzity v Chicagu, která výzkum vlivu kouření matek na chování dětí vedla.
Wakschlagová a její kolegové sledovali 93 dětí ve věku od 12 do 24 měsíců. 44 z nich bylo před narozením vystaveno účinkům kouření. Téměř polovina matek, jež kouřily i během těhotenství, si zapálila nejméně desetkrát denně.
Vědci zjistili výrazně odlišné chování u dětí kuřaček. Ukázalo se, že daleko hůře než děti nekuřaček přizpůsobují svoje chování různým podnětům z okolí. Byly také daleko neposlušnější, agresivní a měly horší sociální schopnosti.
ČTK