Vědci, jejichž zpráva vyjde v srpnu v odborném časopise Pediatrics, zjistili, že děti žijící v domácnosti se psem - a v menší míře také s kočkou - strávily během prvního roku života méně týdnů s infekcemi ucha, kašlem nebo rýmou. Méně častěji také potřebovaly antibiotika než děti z rodin bez zvířete.
„Tyto výsledky naznačují, že kontakt se psem může mít ochranný efekt na infekce dýchacího traktu během prvního roku života,“ napsala hlavní autorka Eija Bergrothová z univerzitní nemocnice ve Finsku.
„Naše zjištění podporuje teorii, že během prvního roku života je kontakt se zvířaty důležitý a možná vede k lepší odolnosti vůči infekčním nemocem dýchacích cest během dětství,“ dodala.
Vědci sledovali 397 dětí narozených v v období od září 2002 do května 2005 po dobu jejich prvního roku. Rodiče vyplňovali týdenní zápisky a uváděli do nich informace o zdraví dítěte a jeho kontaktu s kočkou nebo psem.
Ze zápisků vyplynulo, že 35 procent dětí žilo v domácnosti se psem a 24 procent s kočkou. A také to, že děti bez kontaktu se psem v domě byly průměrně zdravé 65 procent sledovaného roku, zatímco děti v „psí domácnosti“ byly zdravé 72 až 76 procent této doby.
Děti v domácnostech se psem také měly o 44 procent nižší pravděpodobnost zánětu vnitřního ucha a o 29 procent nižší pravděpodobnost, že budou potřebovat antibiotika.