Dietetika a dermatologické přípravky napomáhající kompenzaci diabetu

2. 1. 2006 12:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Řada vitaminů, minerálů a jiných esenciálních látek má určité pomocné efekty pro kompenzaci především lehčích forem diabetu.


PUBLIC RELATIONS

V žádném případě nemohou nahradit základní lékařské metody léčby diabetu. Mohou ale najít uplatnění především v prevenci tzv. pozdních následků diabetu a jako prostředky napomáhající kompenzaci diabetiků 2. typu.

DIABETES MELLITUS A VITAMINY

Angiopatie mohou být do značné míry příznivě ovlivněny kromě diety a životosprávy také podáváním vhodných kombinací vitaminů a minerálů, především antioxidantů. Poznatky z posledních let prokazují, že podávání antioxidačních vitaminů, např. vitaminu C a E, omezuje vznik produktů neenzymové glykace (advanced glycation endproducts, AGE) a peroxidaci lipidů, a působí tak příznivě na zpomalení rozvoje diabetické makroi mikroangiopatie.

K nejvýznamnějším vitaminům omezujícím rozvoj pozdních následků diabetu především angioa neuropatií patří látka ze skupiny vitaminů B, kyselina -lipoová (syn. thiooktová). Je to jeden z nejsilnějších přírodních antioxidantů. Obsahuje -SH skupinu a funguje v součinnosti s fyziologickým antioxidačním systémem glutathionu. V některých evropských zemích se používá standardně jako podpůrné terapeutikum diabetu. Kromě antioxidačních vlastností zvyšuje efektivitu inzulinu při transportu glukózy do buněk.

Pokud se týká očních změn, zde je vhodné podávání vitaminů a jiných esenciálních látek, které působí jako prevence proti poškození cévní stěny. Patří sem nenasycené mastné kyseliny. Klinická studie prokázala, že podávání A-linolenové kyseliny, která patří do skupiny tzv. A - 6 nenasycených mastných kyselin, příznivě ovlivňuje mikroangiopatii, tedy významně zmenšuje postižení cév na sítnici u diabetiků a snižuje riziko poškození nervového systému.

Vysoký obsah této esenciální mastné kyseliny je především v brutnákovém a pupalkovém oleji. Obecně mají na stav cévní stěny pozitivní vliv i A - 3 nenasycené mastné kyseliny. Vitamin B6, pyridoxin, resp. jeho účinný metabolit pyridoxamin příznivě ovlivňuje diabetickou neuropatii. Jeho potřeba bývá u diabetiků zvýšená, proto se mohou objevit příznaky jeho nedostatku. Dlouhodobá suplementace vitaminem B6 může oddálit projevy neuropatie. Vitamin je však používán rovněž k léčbě již vzniklé poruchy. K ovlivnění neuropatie je také úspěšně používán vitamin B1 (thiamin) a vitamin B12, tato skutečnost však není specifi cká pro diabetes, platí spíše obecně. Další ze skupiny vitaminů B, kyselina nikotinová, a její prekurzor nikotinamid působí především proti diabetické nefropatii. Spolupracují s chromem i při podpoře vstupu glukózy do buněk.

MINERÁLNÍ LÁTKY A DIABETES

Ze stopových prvků má v podpoře stabilizace diabetu pravděpodobně největší význam trojmocný, organicky vázaný chrom. Je prokázáno, že chrom je součástí tzv. glukózového tolerančního faktoru, jehož nedostatek vyvolává poruchu glukózové tolerance. Suplementace chromem má význam především u pacientů s diabetem 2. typu, protože příjem chromu v potravě je u diabetiků často nedostatečný. Potřebná doplňková dávka se pohybuje okolo 100 mg denně. Současně je třeba mít na mysli, že podávání většiny prvků, tedy i chromu, v nadbytku, může mít nepříznivé vedlejší účinky. Pro metabolismus sacharidů jsou nezbytné mimo jiné i zinek a měď.

ROSTLINY A DIABETES

Řada rostlin, jejich části nebo extrakty z nich se používaly a používají v tradiční lidové medicíně pro snižování následků diabetu. Patří mezi ně např. oplodí fazole (Phaseolus vulgaris), nať truskavce (Polygonum aviculare), borůvek (Vaccinium myrtillus), mochny husí (Potentilla anserina), semena pískavice řeckého sena (Trigonella foenumgraecum). Účinky některých z nich byly potvrzeny i vědeckými studiemi. Z netradičních rostlinných komplexů je efektivní např. Pycnogenol (extrakt z Pinus maritima). Uplatňují se jeho antioxidační vlastnosti a schopnost zvyšovat vstup glukózy do buněk (mechanismus tohoto procesu není zatím zcela objasněn). V posledních letech se zmiňuje i pozitivní vliv aloe vera (Aloe barbadensis M.), a to jak po vnitřním podání, tak především po vnější aplikaci ve formě krému, gelu či tělového mléka. Souvisí to především s jeho hydratačními vlastnostmi. Suplementaci vhodnými multivitaminovými a multiminerálovými preparáty použijeme zejména v období zvýšené zátěže, tj. i při méně závažných onemocněních, nebo v období zvýšeného rizika výskytu infekcí, např. období chřipkových infekcí na jaře a na podzim. Je třeba počítat s tím, že ve srovnání se zdravými lidmi je potřeba některých vitaminů a minerálů vyšší, proto ke zmíněné suplementaci bude třeba sáhnout častěji.

PÉČE O POKOŽKU

Přípravky pečující o pokožku mají také nezastupitelné místo v prevenci pozdních následků diabetu, mohou do značné míry minimalizovat riziko vzniku diabetické nohy. Kůže diabetiků je často suchá, zhrublá a popraskaná a je potom snadno napadána zánětlivými procesy a infekcí, bakteriální i mykotickou. Nejčastěji je napadána kůže rukou, a především nohou. Poškození povrchových cév u diabetiků tento stav ještě zhoršuje.

Efektivní přípravky léčebné kosmetiky pro diabetiky by měly obsahovat následující složky:

- moisturizéry, které omezí vysychání a praskání pokožky (urea, glycerin, aloe vera, panthenol, ceramidy) - antibakteriální látky a antimykotika - emolienty, které změkčují pokožku a omezují tak vznik prasklin a mikrotraumat - antioxidanty (vitamin E, vitamin C ve vhodné formě, kyselina lipoová) - dobře vstřebatelné lipidy (rostlinné oleje či jiné triglyceridy) - látky zpevňující stěnu kapilár (např. extrakt kaštanu, rutin či jiné fl avonoidy)

Existuje samozřejmě řada dalších přírodních látek, které mohou příznivě ovlivnit průběh diabetu, v rámci tohoto textu nebylo možné prezentovat širší přehled. Cílem tohoto článku bylo shrnout ty nejznámější či nejefektivnější.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?