„Odpadne také případné další vyšetření a opětovné vystavování se radiaci,“ uvedl mluvčí.
Odborníci snímky obdrží během několika sekund prostřednictvím počítačové sítě. „Jde o moderní způsob získávání, zpracování a archivaci obrazové dokumentace na pracovištích radiodiagnostického oddělení. Odstranili jsme práce s chemikáliemi a filmy, ale co je velmi důležité, můžeme zasahovat do procesu tvorby obrazu a dále ho upravovat,“ přiblížil primář radiodiagnostického oddělení Milan Benko.
Součástí digitalizace je podle primáře i obrazový archivační a komunikační systém, který umožňuje okamžitý přenos obrazů na jednotlivá oddělení nemocnice. „To samozřejmě urychluje jejich práci a potřebné obrazy mají lékaři ihned k dispozici. V případě, že nejsou napojeni na tuto síť, je možný přenos snímků prostřednictvím CD nebo DVD,“ upřesnil primář.
Obrazy získané v elektronické podobě umožňují i jejich přenos na obrovské vzdálenosti nejen v rámci České republiky, ale i ve světě. Odborníci tak mohou některé problematické snímky konzultovat s jiným specialistou, který je napojený na internet.
„Systém nepřímé digitalizace rovněž zlepšuje kvalitu snímků a zejména jejich čtení, poskytuje zvětšení, popřípadě úpravu kontrastu i elektronický přenos mezi nemocnicí a fakultními pracovišti,“ zdůraznil technický náměstek ředitele Uherskohradišťské nemocnice Pavel Lečbych.
Zavedení digitalizačního systému přivítali i primáři plicního oddělení Dušan Hanák a chirurgického oddělení Petr Kavalec. „Obraz si můžeme na pracovišti podle potřeby zvětšovat a najít na něm i patologické jevy, které jsme dříve neviděli,“ řekl Hanák.
Právo