Díky lepší péči vzrůstá počet pacientů s vrozenou srdeční vadou

23. 11. 2016 8:28
přidejte názor
Autor: Redakce
V Česku je v současnosti asi 10.000 dětí a 25.000 dospělých s vrozenými srdečními vadami, do 30 let by počet těchto pacientů mohl dosáhnout asi 60.000.


Důvodem je především lepší péče, díky které se pacienti dožívají vyššího věku. Novinářům to dnes řekl Ivo Skalský, primář Nemocnice Na Homolce, která se na operace vrozených srdečních vad přes 11 let specializuje. Za tu dobu nemocnice udělala 970 operací těchto vad.

Dětí s vrozenou srdeční vadou se podle kardioložky Jany Rubáčkové Popelové rodí stále zhruba stejně, tedy asi jedno dítě ze sta. Díky lepší diagnostice a péči ale přibývá dospělých pacientů, kteří se mohou dožít i více než 60 let. V minulosti podle kardioložky přežívalo kolem 60 procent dětí, nyní je to až 90 procent.

Homolka dlouhodobě sleduje asi 1970 pacientů s vrozenými srdečními vadami, v databázi má celkem přes 3300 těchto pacientů. „Od roku 2005 jsme v Nemocnici Na Homolce provedli více než 970 operací vrozených srdečních vad u dospělých, z toho u poloviny se jednalo o složité komplexní a vzácné srdeční vady. U komplexních vad šlo často již o několikátou operaci srdce v životě nemocného. Přesto činila úmrtnost do 30 dnů po operaci jen 1,16 procenta. To je výsledek srovnatelný s nejprestižnějšími světovými centry,“ uvedla kardioložka Rubáčková Popelová.

Vrozená srdeční vada je anomálie srdce, která je přítomná už při narození. V jednodušších případech, jako jsou například defekty v přepážce mezi síněmi, může pacient přežít bez operace. U komplexních vad, na které se Homolka specializuje, může třeba zcela chybět přepážka mezi srdečními komorami nebo nefunguje některá z chlopní. Závažné vady jsou u dětí operovány brzy po narození v nemocnicích v Motole či v Brně. Další operace jsou podle Skalského často nutné po deseti až 20 letech.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?