Systém údajně fungoval tak, že vypsali recept pro zdravého a nic netušícího pacienta, odnesli ho spřátelenému lékárníkovi a získali pak peníze od pojišťovny. Případ řeší zlínští kriminalisté, prověřují záznamy více než tří tisícovek lidí.
„Zatím nebyl nikdo obviněn, více informací vzhledem k průběhu vyšetřování poskytnout nemohu,“ řekl deníku policejní mluvčí Petr Jaroš. Případ se údajně vyšetřuje od léta 2011, původně šlo o podezření na jedinou lékárnu ve Valašském Meziříčí. Postupně se však rozšířilo na nejméně další dvě lékárny v Meziříčí a Rožnově pod Radhoštěm a několik lékařů. Poškozených je několik pojišťoven.
„Mohu to potvrdit. V současné době spolupracujeme na vyšetření celého případu s kriminalisty. Opakovaně jsme jim poskytli podklady,“ uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý.
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).