„Do 15 let věku prodělá alespoň jeden epileptický záchvat pět dětí ze 100. U 75 procent všech nemocných epilepsií se první záchvat objevuje před dosažením 20 let věku,“ upozornila Brožová.
Epilepsie může být způsobena geneticky, ale také například poškozením mozku. Záchvat přitom nutně nemusí znamenat epilepsii, může jej vyvolat třeba horečka, úraz hlavy či požití omamných látek. I u záchvatů, které se objevily z nejasných příčin, ale platí, že víc než 40 procent dětí prodělá jen jeden záchvat.
Při užívání léků navíc může většina epileptiků žít dlouhodobě bez záchvatů. „Pokud se dítě s epilepsií vyvíjí intelektově přiměřeně svému věku, není žádný důvod, aby bylo zařazeno do speciálních mateřských či základních škol,“ myslí si Brožová. Děti s epilepsií by se také neměly omezovat v zájmech, přiměřené sportování dokonce může mít protizáchvatový účinek.
Podle lékařky je ale nutné, aby rodiče upozornili na riziko epileptického záchvatu u dítěte jeho učitele. Kantor by měl vědět, co může u jeho žáka záchvat vyvolat a jak se v takové situaci chovat. Dohlédnout může po domluvě s rodiči i na to, aby si dítě v určený čas vzalo prášky. „Přesto, že učitelé mohou mít důvodné obavy, není vhodné přistupovat k žákům s epilepsií ustrašeně. Důsledkem takového přístupu může být pocit méněcennosti a stigmatizace dítěte,“ uvedla Brožová.
Epilepsie je jedno z nejčastější neurologických onemocnění. Postihuje až jedno procento populace, v Česku tedy asi 100 000 lidí. Záchvaty mohou propuknout kdykoliv během života, nejčastěji se tak ale stane právě v dětství či v období dospívání.