Nemocnice v Liberci přijala mimořádná opatření. "Museli jsme kvůli tomu vyhlásit částečně krizový režim na ARO, povolat personál, odložit plánované operace napříč nemocnicí a staráme se o tyto pacienty," řekl Řičář. V Liberci jsou na oddělení ARO podle něj čtyři pacienti, další tři na JIP. "Jablonec nám vypomohl a převzal jednoho pacienta na JIP," řekl Řičář. Devátý pacient, který byl dnes do Liberce přijat jako poslední, je na pozorování. "Příznaky má podobné, byť s daleko méně intenzivnějším průběhem. Je pod lékařským dohledem," dodal mluvčí liberecké nemocnice.
Frýdlantská nemocnice uzavřela operační sál a zjišťuje, co otravu způsobilo. "Vysvětlení zhoršení stavu pacientů by měly přinést testy, na jejichž výsledky všichni čekáme," řekla mluvčí Nemocnice Frýdlant Dita Fuchsová. Před všemi operacemi podle ní prošly přístroje i podávané látky standardními testy. "Po kontrole odbornou firmou již víme, že přístroje byly zcela v pořádku," řekla mluvčí.
Operace pacientů s náhle zhoršeným zdravotním stavem podle ní prováděly v tomto týdnu různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, různí anesteziologové i různé sestry. "Tímto považujeme za vysoce nepravděpodobné, že by se jednalo o selhání zdravotnického personálu," uvedla Fuchsová.
Pracovníci krajské hygienické stanice a zdravotního ústavu v nemocnici provedli a provádějí epidemiologické šetření, včetně stěrů, odběrů vzorků léčiv i dezinfekčních prostředků, sterilního materiálu. "Jako jedna z pravděpodobných příčin se nyní jeví kontaminace či závadné složení anestetika, které je v tuto chvíli vyšetřováno Státním zdravotním ústavem na bakteriologii a toxikologii," uvedla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová. Zároveň jsou podle ní v rámci epidemiologického šetření prověřovány další možné příčiny.
Nemocnice podala trestní oznámení na neznámého pachatele za poškození zdraví pacientů. "Případ je na samém začátku, přijali jsme oznámení a prověřujeme všechny okolnosti," uvedla mluvčí policie Vladimíra Šrýtrová.
Operační sál frýdlantské nemocnice zůstane podle Fuchsové uzavřený, než zjistí příčinu. "Nic podobného se v Nemocnici Frýdlant dosud nestalo," dodala.
Nemocnice Frýdlant patří od roku 2013 do skupiny EUC (dříve Euroclinicum) a dlouhodobě se potýká s nedostatkem lékařů. V roce 2015 kvůli tomu uzavřela lůžkové interní oddělení a přeměnila ho na lůžka následné péče. Od dubna 2016 přestala v nemocnici fungovat akutní interní ambulance a od letošního července nezajišťuje ani pohotovostní službu. Ještě před pěti lety mělo zařízení 126 lůžek, dnes jich zůstává 80, z toho 35 je akutních a 45 následné péče. Liberecký kraj chce nejpozději do konce června 2019 Nemocnici Frýdlant převzít, a zajistit tak zdravotní péči pro zhruba 25.000 obyvatel Frýdlantského výběžku.