"V současné době máme v systému nahráno 800 000 balení léčiv a zaregistrovaných 290 výrobců, což je více než 65 procent. Jsem přesvědčen, že do 9. února tam budou všichni. Začínáme připojovat koncové uživatele - lékárny a distributory," řekl novinářům ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček. Za celý loňský rok bylo do lékáren dodáno přes 262 milionů balení léčiv.
Podle prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudoby je možné, že se ještě po termínu spuštění systému budou objevovat léky bez kódů a přelepek. "Platí to pro léky, které budou vyrobené po 9. únoru. "V řádu týdnů nebo měsíců budou přetrvávat léky se starým značením, protože to řada výrobců nechala na poslední chvíli," dodal.
Lékárníci spočítali, že výdej léků v případě dvou až čtyřnásobného počtu skenování může zabrat pětkrát až desetkrát více času. Bude podle nich třeba přijmout další zaměstnance, aby pacienti nemuseli déle čekat. Chudoba doplnil, že je třeba upřesnit, jak přesně mají lékárny naložit s lékem, který systém označí jako padělek. Komora žádá, aby si ho v řádu dní převzal distributor a nahradil ho novým. Chce také práci navíc kompenzovat od pojišťoven, buď novým placeným výkonem nebo cenovým předpisem.
Státní ústav pro kontrolu léčiv podle ředitelky Ireny Storové očekává z každé lékárny přibližně jedno tzv. "falešně pozitivní" hlášení denně, což znamená asi 2700 celkem. Upozornila, že v českých lékárnách v současné době žádné padělky zachycené nejsou, vyskytují se hlavně při nelegálním prodeji na internetu. Výrobce však bude muset ověřit, proč systém lék vyhodnotil jako falešný.
Takzvanou protipadělkovou směrnici EU schválila v roce 2011, před dvěma lety byly přijaty také potřebné prováděcí předpisy. V Česku vznikla Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv, která systém kontroly provozuje. České lékárny budou propojené s centrálním úložištěm, kam distributoři ukládají informace o vyrobených lécích.
Vláda zákon, který implementaci evropské směrnice zajišťuje, projednala v srpnu a v říjnu prošel prvním čtením ve sněmovně. Pokud ho sněmovna a senát nestihne projednat do začátku února, vstoupí směrnice v platnost stejně. Česká úprava jen doplňuje případné pokuty nebo konkrétní postupy, jak mají lékárny v případě pozitivního hlášení o padělku postupovat.