Trojkoaliční vláda hodlá zachovat princip solidarity, čili vpodstatě to, co tady zažíváme od roku 1992, s nepatrnými opravami jako poplatky u ambulantních specialistů, platba za recept a platba za den hospitalizace.
Otázkou je, zda na tyto minimální kosmetické úpravy bude politická vůle a hlavně zda vláda neobětuje tyto plány na oltář vlasti, když zjistí, že to za stávající parity v Parlamentu stejně neprosadí.
Tady totiž není možné vládnout systémem podzákonných norem vládními dekrety, ale změna musí projít legislativou a musí dojít k novelizaci řady základních zákonů, dosud ve zdravotnictví platných.
Přitom si všichni pamatujeme, jak dopadl pokus o novelu zák č. 48/1997 Sb. s tzv. Rathovými přílepky. Vše vetoval prezident a dnes už o tom jaksi nikdo nechce nic slyšet. Ve zdravotnictví se na zásadní reformy čeká již opravdu velmi dlouho, vzpoměňme jen na paragraf Fišerové, aj.
Proto je velmi naivní se domnívat, že v této konstelaci se toto vládní prohlášení o jakémsi prolomení solidárního systému, narážející na Listinu, podaří protlačit politickými bludišti Sněmovní ulice.
Lékaři se spíše musejí zaměřit na stávající zákony, především na Zák. č. 493/2005 Sb. Seznam výkonů, který nám zajišťuje navýšení ceny lékařské práce o 40 %. Zákon platí, ale všichni kolem něj jaksi cudně přešlapují.
Argumenty typu: vláda na realizaci Seznamu výkonů nedodala peníze, nás vůbec, ale vůbec nemusejí zajímat. Dodržovat platné zákony je přece hlavní vizitkou této vlády s důvěrou konstruktivních poslanců.
MUDr.Tomáš Rozsíval, www.Zdravi.Euro.cz
rozsival.orl@coms.cz