Na dotaz odpovídá Mgr. Markéta Kalivodová
Podrobnosti povinnosti podrobit se očkování jsou upraveny v ustanovení § 46 zákona č. 258/
2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů. Dle ustanovení § 46 odst. 2 tohoto zákona je před provedením pravidelného a zvláštního očkování fyzická osoba povinna podrobit se v případech upravených prováděcím právním předpisem vyšetření stavu imunity.
Pravidelné a zvláštní očkování se pak neprovede při zjištění imunity vůči infekci nebo zjištění zdravotního stavu, který brání podání očkovací látky (trvalá kontraindikace). O těchto skutečnostech lékař vystaví fyzické osobě potvrzení a důvod upuštění od očkování zapíše do zdravotnické dokumentace.
Dle ustanovení § 16 vyhlášky č. 439/2000 Sb., o očkování proti infekčním nemocem, přísluší posouzení indikace či kontraindikace k očkování očkujícímu lékaři, v případě trvalé kontraindikace příslušnému odbornému lékaři.
Z této právní úpravy vyplývá, že nestačí předložit doklad o nemožnosti provést očkování ze strany rodičů, nýbrž je třeba provést vyšetření (dle okolností očkujícím či odborným lékařem), jehož závěr se zapíše do zdravotnické dokumentace.
Pokud je tímto způsobem zjištěna kontraindikace použití očkovací látky, očkování se neprovede a lékaři při splnění tohoto postupu nehrozí žádný postih.