Doktor se stovkami hodin přesčasů ohrožuje pacienta

23. 9. 2010 8:54
přidejte názor
Autor: Redakce
Jestliže ze 784 absolventů lékařských fakult zhruba stovka hned po ukončení školy požádá lékařskou komoru o certifikát pro práci v zahraničí, měl by stát bít na poplach. Studium každého z nich přišlo daňové poplatníky na statisíce korun, ale smetanu slíznou pacienti v cizině.


„Teď více než kdy jindy jsme ohroženi odchody lékařů do ciziny. Německé kliniky přijedou do Prahy dělat nábor, protože nutně potřebují další lékaře.Vroce 2012 totiž skončí v Evropské unii výjimka, která umožňovala lékařům pracovat až o osm hodin déle.Av Německu na rozdíl od České republiky si dodržování předpisů pečlivě hlídají,“ říká šéf lékařské komory Milan Kubek.

Nedostatek lékařů je ale relativní. Jak si vysvětlujete, že zástupci nemocnic na dotaz reportérů Deníku vesměs popírají, že by jim lékaři někde chyběli?

Oni prostě bezostyšně lžou. Problém zastírají porušováním zákoníku práce, protože lékaři v České republice mají obrovské množství přesčasů. A různě se to kamufluje, aby z toho nebyl problém.

Je lékař zatížený stovkami hodin přesčasové práce pro pacienta ohrožením?

Nepochybně ano.VBritánii například dělali studii, při které zjišťovali reakce lékařů, kteří byli v práci nepřetržitě patnáct hodin.Aukázalo se, že jejich zpomalené reakce byly stejné jako u lidí, kteří měli v krvi 1,5 promile alkoholu. Paradoxní je, že opilého lékaře je možné u nás potrestat, ale přepracovaného a unaveného nikoliv.

Jak to, že v sousedním Německu si dokážou přesčasy lékařů uhlídat a v Česku jsme k tomu tak bohorovní? Jde přece o lidské životy, ne?

V Německu si směrnice velice pečlivě hlídají i proto, že by museli platit závratné sumy jako odškodnění, kdyby přepracovaný lékař udělal nějakou chybu. Tohle tady výrazně chybí.

Zaráží mě, s jakým klidem nemocnice čekají vlnu odchodů lékařů...

To může souviset s tím, že čím méně lékařů v nemocnici pracuje, tím vypadá navenek lépe. Zvyšuje to průměrný příjem zbývajících lékařů. Ale nikdo už nevidí, že mají odslouženo třeba i tři sta hodin přesčasů a více.

Jak podle Vás mohou ředitelé nemocnic zaplnit volná místa po stovkách lékařů, kteří možná dají koncem roku výpověď?

To se musí řešit na úrovni státu. Po dvaceti letech už konečně musí ustat obvyklé tlachání. Už je čas, aby někdo začal problém zdravotnictví opravdu řešit.

Je možné, že by české zdravotnictví třeba dočasně ve větší míře otevřelo trh zdravotníkům ze zahraničí?

Myslím, že český trh už je nasycený, už není pro zahraniční lékaře tak atraktivní.
Drtivá většina přicházejících lékařů jsou u nás Slováci.V poslední době přicházejí ve větší míře i lékaři ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Jaké podmínky musí splňovat, aby mohli u nás lékařskou praxi vykonávat?

Musí především složit nostrifikační zkoušku. Ale už jsme zjistili několik případů, kdy některé nemocnice zaměstnávají lékaře - cizince načerno.

Můžete být víc konkrétní?

Například v Bruntále jsme zcela náhodně přišli na kolegu, který dokonce pracoval jako primář. Přitom neměl licenci České lékařské komory a povolení k práci. Někteří pacienti si stěžují, že zejména v okresních nemocnicích potkávají zahraniční lékaře, kteří neumějí pořádně česky. Jak je to možné? Bohužel to vůbec nikdo nekontroluje. Česká lékařská komora o tuto možnost před lety přišla a nikoho jiného to nezajímá. Problém je i s lékaři bez atestace.

Co se s tím dá dělat?

Nabídli jsme zdravotnickým zařízením certifikát o personálním zajištění péče. Ale této možnosti využili jen ve dvou nemocnicích.Těm ostatním je to asi jedno

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?