„Rozhodně se domníváme, že v tomto konkrétním případu došlo minimálně k morálnímu a profesionálnímu pochybení ze strany zdravotnického zařízení v komunikaci s pacientem,“ uvedl včera na dotaz Deníku mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.
Na tom, že situace není standardní, se shodují i další subjekty. „Přiznám se, že takovou situaci jsem ve vztahu k nemocnici ještě neřešil,“ konstatoval specialista marketingu a komunikace VZP ČR Stanislav Šetina.
„Tato situace není v žádném případě obvyklá. Nemocnice však v rozporu se zákonem nejednala,“ upozornil tiskový mluvčí České lékařské komory Michal Sojka a dodal: „Pacient byl přesunut na vyšší pracoviště z důvodů medicínských. Nemocnice si nebyla jistá, že na tuto operaci stačí. Bylo to po dohodě.“
„Rozhodnutí vzešlo ze strany anesteziologa. On sám se necítil schopen plně odborně provést zákrok. Byl zainteresován v rámci soudních sporů, které s rodinou řešíme.
V nemocnici v tu dobu jiný anesteziolog nebyl,“ vysvětlila rozhodnutí předsedkyně správní rady Městské nemocnice Litoměřice Stanislava Pánová a doplnila: „V minulosti jsme se s takovýmto případem ještě nesetkali a asi ani žádná nemocnice takovou záležitost často neřeší. Jedná se o delikátní případ.“
Ludvík Bečka měl na litoměřické chirurgii v sobotu absolvovat odstranění ledvinových kamenů v celkové narkóze. Těsně před výkonem ale tým lékařů zákrok odvolal a odůvodnil to probíhajícím soudním sporem rodiny s nemocnicí o vysoké odškodné.