Šedesátileté paní Marii lékaři sdělili, že má silnou cukrovku. Aby se naučila s nemocí žít, mohli by ji poslat na čtrnáct dnů do lázní. Pobyt i edukační léčbu by jí po schválení revizním lékařem hradila zdravotní pojišťovna. Vyřídit veškeré formality by ale museli během následujících dvou měsíců. Od října totiž začnou v praxi platit nová pravidla pro přidělování lázní „na křížek“.
Novou vyhlášku a indikační seznam lázeňské péče, které platí od 1. srpna, zveřejnilo na svých webových stránkách ministerstvo zdravotnictví. Podle tohoto seznamu by paní Marie nárok na lázně hrazené z veřejného pojištění už neměla. Musela by se spokojit s radami svého diabetologa, nebo si lázeně zaplatit ze svého.
Obézní mají smůlu
Vedoucí lékařka diabetologické poradny Městské nemocnice Ostrava Jitka Jurková si nedovede představit, že by si pacienti s podobnou diagnózou jako paní Marie lázně ochotně hradili z vlastní kapsy.
„Je to pro mnohé dost peněz. Předpokládám, že veškeré vzdělávání diabetiků zůstane na nás, na lékařích a sestrách,“ řekla Jurková. Pobyt v lázních je podle ní pro pacienty prospěšný. „Během čtrnácti dnů dostali nejenom intenzivní ,nalejvárnu‘ do hlavy, ale mohli si veškeré postupy vyzkoušet na vlastní kůži a podělit se o zkušenosti a zážitky s pacienty, kteří mají podobné problémy,“ míní lékařka.
Stejně jako paní Marie budou mít s lázněmi smůlu také lidé bojující s obezitou, kterým měl lázeňský pobyt pomoci k získání správných stravovacích návyků a zdravé životosprávy. Na placené lázně už nebudou mít nárok ani ti pacienti, které trápí klouby a v lázních se připravují na operaci a umělou kloubní náhradu.
Zdravotními pojišťovnami hrazené lázně po tomto zákroku ale zachovány zůstaly, stejně jako lázeňská péče po vážných úrazech, operacích onkologických onemocnění a dalších vážných stavech.
Místo nemocenské dovolená
Pacienti musejí počítat také s tím, že délka pobytu v lázních se zkrátí o týden – z osmadvaceti na jednadvacet dnů –, lékař jim nevypíše nemocenskou, ale budou si muset na lázně vybrat dovolenou. „U vybraných diagnóz bude schválení pobytu podmíněno třeba snížením hmotnosti či nekouřením,“ upřesnil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň s tím, že přísnější pravidla bude mít také opakovaná lázeňská léčba hrazená zdravotními pojišťovnami.
„Plánované omezení lázeňské péče pohoršuje zejména ty pacienty, kterým pojišťovna doposud plnohodnotně komplexní léčbu hradila. Například pacienty s různými bolestmi pohybového aparátu nebo pacienty s cukrovkou či obezitou, kteří se v lázních učili správné životosprávě. Naši lékaři žádný tlak ze strany pacientů na doporučení lázní nepocítili,“ uvedla mluvčí zdravotnického holdingu Agel Hana Szotkowská s tím, že k samotné změně indikačního seznamu lázeňské péče zaujímají spíše neutrální postoj, protože stále platí, že pacientům po mozkových příhodách, infarktech, srdečních nebo ortopedických operacích se potřebné komplexní lázeňské péče vždy dostane.
Zvýšený zájem o lázně nezaznamenali ani lékaři ostravské fakultní nemocnice či Městské nemocnice Ostrava.
„Je možné, že je to tím, že tato informace zatím nebyla na veřejnosti příliš probírána. Větší aktivitu vyvíjejí spíše představitelé lázní,“ uvedl mluvčí ostravské městské nemocnice Jiří Maléř.
„Při vystavování lázeňských poukazů jsou lékaři přísnější už nyní. Je to na individuálním posouzení,“ konstatoval mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný.
Pojišťovna lázně už nezaplatí, pokud jde například o …
- edukační pobyty, v jejichž rámci se měl pacient v lázních naučit změnit svůj životní styl po zjištění nemoci
- předoperační přípravu před výměnou kloubu
- léčbu obezity dospělých
Zdroj: www.mzcr.cz//
===== Co se změní v lázeňské péči? =====
- Plně hrazený pobyt se zkrátí z 28 na 21 dnů, pro děti zůstává čtyři týdny.
- Na plně hrazený pobyt nedostane pacient nemocenskou.
- Příspěvkové lázně (pojišťovna platí procedury, pacient ubytování a stravu) se zkracují ze tří na dva týdny.
- Opakovaná lázeňská léčba se krátí ze tří týdnů na dva, bude mít přísnější pravidla.
- Klesne počet diagnóz, s nimiž bude spojen nárok na lázně, případně zůstane jen nárok na úhradu procedur.