Klientů je víc, než logopedi stihnou přijmout. V Česku loni bylo 339 pracovišť logopedie, poskytla celkem 1,005.936 konzultací.
„Řekla bych, že letos je to úplně nejhorší. Jsou silné ročníky, nejsou školky, nejsou jesle, není kam dát děti do první třídy. Je to stejný obraz i v logopedii,“ řekla Höslová ČTK.
Klientelu logopedů tvoří z více než 90 procent děti. Logopedickou péči jim mohou poskytnout i některé školky - ministerstvo školství proškolí tisícovku učitelů a vybaví stovku školek logopedickými pomůckami. Děti prý mluví čím dál hůř, roste proto i počet odkladů školní docházky.
Höslová uvedla, že v péči má děti s řečovým problémem zhruba od 2,5 roku, běžná práce pak je hlavně s dětmi mezi třemi až čtyřmi lety. Důležitá je spolupráce s rodiči, musejí se naučit řečová cvičení, která pak doma s dětmi provádějí. Někdy mají vadu i rodiče, kteří dítě přivedou, ale není to typické. Problém s řečí u dětí souvisí s jejich vývojem.
„Většině dětí dokážeme pomoci a jejich řeč zlepšit, pokud to nejsou jiné diagnózy než dyslálie, tak určitě,“ dodala odbornice.
Péče o děti začíná běžně kolem třetího roku věku. Logopedové radí nečekat, jestli dítě z problémů s řečí vyroste. Zbytečně se tak promešká čas na léčbu. Mnohem snáz se odstraňují obtíže, které trvají krátkou dobu, než dlouholetá porucha. Rodiče by se tedy měli obrátit na logopeda už ve chvíli, kdy si nejsou jisti, zda vývoj řeči jejich dítěte je v pořádku.
Péči logopedů potřebují i dospělí, na logopedii se nejčastěji dostanou s doporučením svého praktického lékaře nebo neurologa. Obvykle mají postiženou řeč po mrtvici, zcela ojediněle někdo začne chodit k logopedovi proto, že v zaměstnání či osobním životě mu špatná řeč vadí.
Pokud pacient přijde s lékařským doporučením, hradí logopedickou péči zdravotní pojišťovna, a to dětem i dospělým. Výjimkou je vyšetření řeči pro přijetí ke studiu, pro výkon povolání a pro soudní a jiná jednání, která si klienti hradí sami.
Logopedická péče v ČR narostla od roku 2007 o 16 procent. Nejčastější poruchou u dětí a mládeže do 18 let je vada výslovnosti hlásek, dyslálie (49 procent). U dospělých nejčastější poruchou je ztráta schopnosti řeči, afázie (48 procent).
Podle statistiků loni na jednoho logopeda připadalo 2558 konzultací, nejvíc v krajích Jihomoravském, 3118, a Plzeňském, 3108, nejméně v krajích Královéhradeckém, 2053, a Libereckém, 2059. Na tisíc obyvatel bylo 13,1 léčených na logopedii, rok předtím 12,3.