Provozovatelé žádají rychlou nápravu od ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09). Ministerstvo podle mluvčího nemůže situaci vyřešit, je to věc zdravotních pojišťoven.
Dostupnost sanitek pro pacienty je podle provozovatelů záchranek a dopravních zdravotních služeb ohrožena. Dostávají se prý do finančních problémů, protože jim zdravotní pojišťovny platí za litr pohonných hmot pro sanitky 29,50 korun, průměrná cena nafty přitom je 37,03 korun. Provozovatelé žádají rychlou nápravu od ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09). Ministerstvo podle mluvčího nemůže situaci vyřešit, je to věc zdravotních pojišťoven.
Dopisem se provozovatelé obrátili také na premiéra Petra Nečase (ODS), předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou (ODS) a předsedu sněmovního zdravotního výboru Borise Šťastného (ODS). Kopii dopisu poskytli ČTK.
„Ministerstvo nemůže zasahovat do smluv provozovatelů se zdravotními pojišťovnami a nemůže jim nařídit, kolik mají za dopravu platit. Vytvořilo v úhradové vyhlášce prostor pro dohodu o ceně, provozovatelé si ji musejí vyjednat,“ řekl ČTK mluvčí Vlastimil Sršeň.
Provozovatelé se podle dopisu sešli se zástupci ministerstva opakovaně, žádný výsledek schůzky neměly. Ministerstvo prý místo návrhu na řešení jen slibuje další termíny schůzek.
„Tato nečinnost ministerstva jen komplikuje racionální dialog, který jsme chtěli vést tak, aby nezbytné změny byly zahrnuty do úhradové vyhlášky od 1. července,“ uvedlo v dopise pět podepsaných odborníků.
Připomněli rovněž, že záchranným a dopravním službám nebyly už pět let valorizovány úhrady, zatímco jiným typům péče ano. „Negativní dopady této skutečnosti jsou nyní dále umocněny nekompenzovaným rozdílem v ceně a úhradě pohonných hmot,“ shrnuli odborníci v dopise. Změny požadují na druhé pololetí.