Dovolená na horách s kočárkem: hledáte inspiraci na výlety po českých horách?

5. 3. 2020 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce

Milovníci hor nebo horské turistiky se nemusí bát, že by se své vášně s příchodem nového potomka museli vzdát, neboť i výlety s kočárkem nabízí spoustu možností. Ať už plánujete dovolenou v Krkonoších, na Šumavě, v Beskydech, Jeseníkách nebo v Adršpachu, všude najdete nějaké trasy přizpůsobené čerstvým rodičům. V tomto článku se dozvíte, na jaké stezky se můžete s kočárkem vydat.



Dovolená s kočárkem

Vyrážíte s kočárkem na hory? Potom byste možná neměli zapomínat na potřebné vybavení. Jedním z nich je síťka proti hmyzu, tedy především pokud se chystáte na výlet v létě, jelikož spousta stezek vede podél říček, kde se může shlukovat větší množství hmyzu. Vzhledem k tomu, že je v horách intenzita sluníčka vyšší, neměli byste zapomínat ani na dětský opalovací krém, který ochrání citlivou dětskou pleť před slunečními paprsky. Dostatek pití by měl být samozřejmostí v letním i zimním období.

Krkonoše s kočárkem

Krkonošská příroda nabízí nejen skalnaté hřebeny, ale také lesnatá údolí protkaná vodopády a horskými loukami, upravené stezky a spoustu jedinečných vyhlídek. V Krkonoších se nachází 15 nejvyšších vrcholů České republiky.

Špindlerův Mlýn: Stezka údolím Bílého Labe

Pokud vás láká 8kilometrová cesta podél řeky s možností občerstvení, jedním z možných cílů na vaší dovolené v Krkonoších může být právě stezka vedoucí údolím Bílého Labe, která začíná ve Špindlerově Mlýně a končí u Boudy u Bílého Labe. Tato trasa vede přímo z centra města, pokračuje podél řeky Labe a měří v jednom směru pouhé 4 kilometry.

Cestou narazíte na lanovku, která vede na Medvědín, a kochat se můžete impozantními výhledy na Kozí hřbety a samotnou řeku, jelikož minete i pár menších vodopádů. Příjemnou procházku můžete zakončit chutným jídlem v Boudě u Bílého Labe a posilnit se tak na cestu zpět.

Harrachov: Stezka podél řeky Mumlavy

Další trasa vaší procházky v Krkonoších s kočárkem může vést podél řeky Mumlavy, jejíž hlavní dominantou je 12 metrů vysoký Mumlavský vodopád, který nabízí jedinečný pohled zejména v zimě, když částečně zamrzne. Stezka vede od autobusového nádraží v Harrachově a poznáte ji podle modrého značení, které vás bude provázet po asfaltové cestě celých 7 kilometrů, což je délka trasy v jednom směru. Celá trasa tam a zpět je tedy dlouhá 14 km.

Na konci trasy dojdete na rozcestí, jež nese doslova pohádkový název Krakonošova snídaně. Pokud byste tu hledali příjemné místo k občerstvení, můžete navštívit například Mumlavskou boudu, která je návštěvníky vyhledávaná zejména pro svůj stylový interiér. Přestože si na této trase můžete užít čerstvý vzduch a horskou přírodu, celá stezka je asfaltová, tudíž ideální na procházky s kočárky.

Šumava s kočárkem

Národní park Šumava je známý především pro svá ledovcová jezera, rašeliniště a voňavé lesy. Najdete tu samozřejmě i nemálo vyhlídek a památek. Přírodní krásy, které šumavské pohoří nabízí, dokáží navodit skutečně romantickou atmosféru, zejména v blízkosti některých říček.

Čeňkova pila na řece Vydra

Jestli hledáte místo pro romantickou procházku po Šumavě s kočárkem, rozhodně byste se měli vydat do údolí řeky Vydry, kterou mimo jiné proslavil slavný český film Kolja. Podél řeky Vydra vede naučná stezka, která nabízí dvě možné varianty – jednodušší a náročnější. V podstatě se jedná o tutéž trasu dlouhou 7,5 km, ale ve dvou možných směrech.

Lehčí směr trasy začíná v Antýglu a vede do Čeňkovy pily, přičemž mírně klesá podél červeného turistického značení. Máte-li raději mírnější stoupání, můžete se po trase vydat opačným směrem, nicméně v obou případech se můžete zastavit na občerstvení v Turnerově chatě. Původně se zde sváželo dřevo, což bylo zároveň důvodem k vybudování stezky.

Naučná stezka podél Schwarzenberského kanálu

Jestliže máte rádi delší trasy, vypravte se na procházku podél Schwarzenberského kanálu, který měří rovných 44 km. Nemusíte mít strach, že byste absolvovali celou trasu, zvolit si totiž můžete totiž pouze část stezky, která začíná v Nové Peci a pokračuje krajinou Trojmezenské hornatiny a Jeleními vrchy v Národním parku Šumava. Naučná stezka je značena zelenou barvou a poskytuje návštěvníkům mnoho zajímavých informací z historie plavení dřeva.

Tato část naučné stezky končí u dolního portálu kanálu poblíž osady Jelení, což je vzdálenost 9 km. Stezka je v zimě oblíbená pro svoji délku nejen rodinami s kočárky, ale také běžkaři a v letních obdobích tuto trasu vyhledávají naopak cyklisté. Schwarzenberský kanál je mimo jiné národní technickou památkou, která byla vybudována již na konci 18. století na podporu těžby dřeva.

Jeseníky s kočárkem

Pohoří Jeseníky se dělí na východní a západní oblast, přičemž v obou částech naleznete mnoho přírodních pokladů, dobře značené trasy a památky. Chráněná oblast Jeseníky se skládá ze Zlatohorské vrchoviny, Hanušovické vrchoviny a Hrubého Jeseníku.

Výstup na Praděd

Jestli se chystáte s vaší ratolestí na dovolenou do moravských Jeseníků, můžete zamířit přímo na nejvyšší horu Praděd. Stezka, po které se můžete vydat, začíná na Ovčárně, k níž se pohodlně dostanete autem či autobusem. Následně už zbývá šlapat po svých až na vrchol po asfaltové cestě. Výstup na Praděd nabízí překrásné výhledy na okolní hory a vodní nádrž elektrárny Dlouhé Stráně. Trasa dlouhá 3,5 km stoupá do výšky 1492 m n. m.

Vodní nádrž elektrárny Dlouhé Stráně

Po návštěvě Pradědu lze dále pokračovat do Koutů nad Desnou, odkud je možné se nechat i s kočárkem vyvézt šestimístnou lanovkou na další 3 km dlouhou procházku. Od lanovky vede cesta přímo k vodní nádrži, kterou si budete moci prohlédnout zblízka a dolů se vrátit opět lanovkou nebo pěšky. Terén je mírně kopcovitý a pro kočárky je zde upravená trasa, která je o kousek delší než klasická turistická stezka. Cesta tam a zpět je dlouhá zhruba 7 km.

Beskydy s kočárkem

Beskydy představují nejrozlehlejší chráněnou krajinnou oblast v České republice, která návštěvníkům nabízí původní pralesovité porosty, horské louky a možnost setkat se s některými chráněnými živočichy. Na území CHKO Beskyd naleznete celkem 57 maloplošných chráněných území.

Velký Javorník

Pokud byste se chtěli v Beskydech vydat na výšlap s kočárkem, jedním z možných vrcholů je Velký Javorník. Na něj se nejlépe dostanete po asfaltové stezce z Frenštátu pod Radhoštěm. Nejprve se vydáte po modrém značení a následně se napojíte na červenou, která vede až na samý vrchol do výšky 918 m n. m. Tato trasa je v jednom směru dlouhá 5 km. Zpočátku půjdete po asfaltce, poté budete pokračovat po zpevněné lesní cestě.

Velký Javorník je nejvyšší horou Veřovických vrchů v Moravskoslezských Beskydech, odkud je možno spatřit například Lysou horu, Radhošť, Ondřejník a další vrcholy. Pokud však bude dobrá viditelnost, můžete z místní rozhledny dokonce vidět i Oderské vrchy v Jesenících. Najdete zde také turistickou chatu s možností občerstvení.

Vsetínské vrchy

Hledáte-li spíše nenáročnou trasu v horách, v případě Vsetínských vrchů se můžete do vysoko položených míst dostat autem a následně si užít procházku po horských hřebenech. Parkovat je možné u hotelu Čarták, ale jezdí sem taktéž autobus. Trasu odtud můžete vést kolem zvonice až k ateliéru U Hofmanů a dále po hřebeni, nebo se můžete vydat spodní cestou kolem hotelu a chaty Soláň. Obě cesty je možné propojit v okruh.

Adršpach s kočárkem

Pokud byste rádi objevovali skalnatou krajinu Adršpachu, nemusíte se obávat, že by to s kočárkem nebylo možné. Pro kočárky sice není přístupná celá trasa, přesto si můžete vychutnat její zajímavou 3,5 km dlouhou část, která vede po zelené trase. S kočárkem se dostanete až k malému vodopádu a cestou zpět si nezapomeňte prohlédnout starou pískovnu. Místa, která s kočárkem bohužel nejsou přístupná, jsou skalní vodopády a Adršpašské jezírko.

Do skalního města Adršpach je možný přístup z Dolního Adršpachu přes bývalé pískovny, kde ke skalám projdete přes informační centrum. Tam se můžete zeptat na další potřebné informace. Co se týče stravování, před vstupem je možné navštívit některou z místních restaurací nebo menších občerstvení.

Zdroj: Kudyznudy.cz, beskydy.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?