Drastické snížení platů lékařů by bylo posledním hřebíčkem do rakve českého zdravotnictví

3. 9. 2010 8:54
přidejte názor
Autor: Redakce
Návrh ministra práce a sociálních věcí Ing. Drábka (TOP-09) na drastické snížení platů lékařů a zdravotních sester je zcela mimo realitu a jeho realizace by byla zřejmě posledním hřebíčkem do rakve českého zdravotnictví.


Nemocnice v současnosti marně shání více než 700 lékařů, řada jejich oddělení je personálně zdevastována a Česká lékařská komora již ani dnes nemůže garantovat občanům, že budou vždy a všude ošetřováni dostatečným množstvím patřičně kvalifikovaných lékařů. Vlna emigrace lékařů z ČR sílí, když za prvních osm měsíců letošního roku odešlo do zahraničí více lékařů (ČLK vystavila 377 certifikátů pro práci v zahraničí) než za celý loňský rok (ČLK vystavila 336 certifikátů pro práci v zahraničí). Více než 3 000 lékařů podepsalo prohlášení, že ke konci roku 2010 podají výpověď z pracovního poměru, pokud jim nebudou platy zásadním způsobem zvýšeny. Schválení návrhu ministra práce a sociálních věcí by z ČR vyhnalo do emigrace tisíce kvalifikovaných lékařů.

     Návrh je ekonomicky nesmyslný, neboť plánované snížení platů zaměstnanců veřejného sektoru o cca. 15 mld. Kč povede ke snížení koupěschopnosti obyvatel a v důsledku snížení jejich spotřeby, způsobí prohloubení ekonomické krize. Dojde k poklesu výběru pojistného na zdravotní a sociální pojištění, což způsobí kolaps důchodového systému a rozvrácení veřejného zdravotního pojištění. Chronicky podfinancované zdravotnictví v ČR, která mezi státy OECD patří do čtveřice zemí vydávajících na zdravotnictví nejnižší procento HDP, se zhroutí.

     Česká lékařská komora v rozporu s prohlášeními ministra Hegera, že Ministerstvo zdravotnictví má zájem o spolupráci s profesní lékařskou samosprávou, nedostala vůbec možnost připomínkovat návrh, který přitom drasticky zhoršuje profesní podmínky tisíců jejích členů. V rozporu s politickou korektností se pak ministr Drábek nakonec rozhodl předložit do vlády jiný návrh, než který mohly některé subjekty připomínkovat. A tento návrh nejvíce postihuje právě zdravotníky, kteří mají přijít o svoji speciální tarifní tabulku, kterou pro ně před léty vyjednal Lékařský odborový klub.

     Plánovaný pokles platů má být skutečně drastický a nejvíce postihuje kvalifikované lékaře s dostatečnou praxí, kteří jsou pro naše zdravotnictví nenahraditelní. Má to být zřejmě trest za léta trpělivé práce pro blaho pacientů za nízký plat a ve špatných pracovních podmínkách.
 
     Zdravotnická zařízení nejsou financována ze státního rozpočtu a úspory na platech zdravotníků nemohou tedy nijak zlepšit bilanci státního rozpočtu. Ujišťování Ministerstva zdravotnictví, že k poklesu platů ve skutečnosti ve zdravotnictví nedojde, neboť pokles jejich nárokové složky může být kompenzován zvýšením osobních příplatků, je falešné, neboť sám předkladatel návrhu v důvodové zprávě uvádí, že díky poklesu příjmu zdravotníků dojde k úsporám ve výši 6,4 mld. Kč z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
     Je naprosto nepochopitelné, že ministr zdravotnictví docent Heger, jehož primární povinností je hájit zájmy svěřeného resortu, k tomuto nesmyslnému, a pro Českou lékařskou komoru zcela nepřijatelnému návrhu, neuplatnil žádné připomínky. Patrně má připravený nějaký nouzový plán, že péči o pacienty od ledna příštího roku na místo lékařů převezmou, babky kořenářky, mastičkáři a šarlatáni…
 

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?