„S politkou ministra zdravotnictví nesouhlasíme. Podle mě nás pan ministr trestá za vlastní neschopnost,“ uvedla Věra Šerglová, předsedkyně okresního sdružení lékárníků Louny.
Snížení marží pokládají lékárníci za neodůvodněné a ukvapené. Pro lékárny to totiž znamená snížení příjmu až o dvanáct procent. Opatření podle V. Šperglové postihne zhruba čtvrtinu lékáren, a to zejména na venkově.
To se v lednu stalo právě v Ročově i Lubenci, kde lékárny ukončily činnost. „Lékárny v obcích jsou naší službou občanům, aby nemuseli pro léky dojíždět do města, když lékař ordinuje u nich v obci. Uzavřeny jsou již delší dobu také lékárny v Panenském Týnci a Peruci. Občané těchto obcí jsou nyní odkázáni na města, “ vysvětlila lékárnice. Od 1. února se uzavře také lékárna Pod Lipami v Lounech.
K jejich uzavření dochází v návaznosti na změny výměrů a následně toho, že jejich provoz je neefektivní. Všechny tyto lékárny totiž dotuje mateřská lékárna, která hradí její provoz.
Po snížení marží a tudíž úbytku několika procent výdělku se její provoz nevyplatí. I tak již nebyly malé lékárny výdělečné, ale lékárníci se je snažili provozovat právě jako službu obyvatelům.
„Uvidíme, jak se situace bude vyvíjet dál. Ministr slibuje další úbytek peněz a uzavření tak může hrozit ještě minimálně dvěma lékárnám v okrese. V celé republice je ohroženo 550 lékáren,“ dodala.
Snížení marží pokládají lékárníci za ukvapené a neodůvodněné. „Osud těchto malých lékáren, které jsou většinou výdejnami léků, je ohrožen,“ uzavřela V. Šperglová, podle níž není případné znovuotevření lékárny vůbec jednoduché. Je zapotřebí žádat o souhlas řadu institucí či úřadů. K jejímu provozu musí být sehnán lékárník s dostačující praxí, což také není jednoduché.
LUCIE STEKLÁ