Připlácení na nadstandard podporuje třetina. ČTK to sdělil výkonný ředitel ČZF Michael Vích.
V průzkumu odpovídala stovka občanů, hodnotili své zkušenosti z pohledu pojištěnců, pacientů či jejich rodinných příslušníků.
Změny k horšímu v přístupu ke zdravotní péči zaznamenala v roce 2011 pětina dotázaných, žádné změny nepocítilo 78 procent lidí.
O důvodech zavádění nadstandardů mají lidé podle průzkumu málo informací a konkrétní příklady umí vyjmenovat jen každý druhý. „Třetina dotázaných je přesvědčena, že by si měl pacient připlácet nad rámec placené zdravotní daně,“ uvedl k přijatelnosti nadstandardů Vích.
Tuto možnost dal zákon od ledna, nemocnice mohou vybírat za lepší oční čočky, lehčí sádry a některá očkování. Za operaci u profesora si zatím lidé připlatit nemohou, ministerstvo to chce umožnit od května.
Většina dotázaných, 81 procent, podporuje posílení konkurence mezi zdravotními pojišťovnami, což umožní připravovaný zákon o zdravotních pojišťovnách nejpozději od roku 2014.
Lidé nemají větší výhrady proti zavedení půlroční čekací lhůty na přestup k jiné zdravotní pojišťovně. Podle Vícha zřejmě proto, že drtivá většina svoji pojišťovnu měnit nehodlá. Do loňska bylo možné měnit pojišťovnu jednou za rok k prvními dni čtvrtletí, nyní jen k 1. lednu následujícího roku, čekání se tak může protáhnout i na rok a půl.
Dosavadní reformní změny považují lidé za dílčí, práce na reformě se jim zdá pomalá. Někteří se obávají toho, že v tomto volebním období se nepodaří přijmout další opatření. Podle oponentů cílem reformy není nic jiného, než získat více finančních prostředků, a to právě od pacientů.