Dvě třetiny nemocnic by měly zrušit do 5 let nějaké oddělení

5. 11. 2012 8:27
přidejte názor
Autor: Redakce
Dvě třetiny ze 152 nemocnic v Česku by se měly v příštích pěti letech zbavit některého ze svých oddělení. Dalších 18 nemocnic by pak do dvou či tří let mělo svou podobu změnit ještě víc. Vyplývá to z vyjádření šéfa Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavla Horáka na konferenci o chystaném rušení 6000 akutních nemocničních lůžek.


Akci uspořádala Česká lékařská komora (ČLK). S navrhovaným zavíráním oddělení či nemocnic nesouhlasí. Proti jsou i odbory či svaz pacientů.

„Není to definitivně rozdáno, ještě jsou na jednání dva měsíce,“ uvedl Horák. Ke konci roku totiž všem 152 nemocnicím s akutními lůžky vyprší dosavadní smlouvy o hrazení péče. Od pondělka by jim zdravotní pojišťovny měly předávat návrhy nových dohod. Podle záměru by 12 zařízení mělo s akutní lůžkovou péčí skončit. Dalších 18 by mělo dostat střednědobou smlouvu.

Podle Horáka to neznamená, že se 12 nemocnic úplně zavře. Dostanou kontrakt o hrazení péče na rok. Za tu doby by se měly přeměnit. Se dvěma zařízeními už je dohoda hotová, dodal Horák. Podle něj budou poskytovat jednodenní péči.

Střednědobou smlouvu dostanou nemocnice na dva až tři roky. Osmnáct těchto zařízení by mělo svou strukturu podle plánu změnit víc. Patří mezi ně třeba brněnská vojenská nemocnice či Ústav hematologie a krevní transfuze v Praze. Podle šéfa VZP to nemá vést k uzavření, ale případnému sloučení s jiným zařízením.

Smlouvu na pět let bez podmínek mají dvě desítky nemocnic, tedy asi 14 procent. Další stovka by pak měla do pěti let vyřešit situaci s lůžky v některém z oddělení. „Drtivá většina nemocnic má tedy smlouvu na pět let jako dřív,“ uvedl Horák.

Ministerstvo zdravotnictví chce nemocniční síť v Česku zeštíhlit. Podle něj je příliš rozsáhlá. Ministrův náměstek Petr Nosek řekl, že cílem není péči omezit, ale zkvalitnit.

Podle propočtů by na tisícovku obyvatel mělo připadat v průměru 4,5 akutního lůžka, upřesnil Horák. V Česku by jich tak mělo být celkem k dispozici kolem 47.000. Letos v dubnu jich bylo zhruba 51.200, upřesnil šéf VZP. Podotkl, že několik tisíc lůžek se seškrtalo už v posledních letech. Na začátku roku 2008 jich fungovalo bezmála 57.000, do konce roku 2010 jejich počet klesl na 54.200.

Podle šéfa lékařské komory Milana Kubka se zrušením lůžek peníze ve zdravotnictví neušetří. I když za posledních sedm let ubylo 7000 nemocničních postelí, podíl výdajů na nemocnice stoupl ze 47 na 52 procent, řekl prezident ČLK. Podle komory a odborů seznam vznikl náhodně od zeleného stolu. Tomu se ale pojišťovny brání. Vyhodnocovaly prý využívání lůžek, počty výkonů, úvazky lékařů, náklady, dobu léčby a řadu dalších kritérií. Respektovaly i názor odborných společností.

Proti návrhu o utlumování lůžkové péče v mnoha nemocnicích se staví i svaz pacientů. Vyzval nemocnice, aby nové smlouvy s pojišťovnami neuzavíraly.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?