Uvádí to internetový server BBC.
Podle autorů programu dosavadní testy ukázaly výrazné zlepšení dyslexie jak u dětí, tak u dospělých. Společnost vyzkoušela program na 200 osobách.
Podle srdečního rytmu se ukazují záblesky
Během tohoto programu je monitorováno srdce pacienta, který sleduje světelné záblesky a barvy. Autoři technologie zvané Brightstar tvrdí, že sledování světel cvičí ty struktury v mozku, které umožňují rozpoznávání slov. Výkonný ředitel společnosti Advanced Learning Science Jim Hinds říká, že výsledky testů se ukázaly jako velmi pozitivní.
„Zvláště zřetelný pokrok je vidět u dětí. Výrazné zlepšení jejich schopnosti čtení jsme zaznamenali během pouhých šesti týdnů,“ poznamenává Hinds.
Stimulace mozku
A jaký význam má monitorování srdce pacienta? „Mozek vnímá vizuální stimuly nejintenzivněji v určitých fázích srdečního cyklu. Program světel a barev je proto speciálně nastaven podle srdečního rytmu jednotlivců.“
Pozitivní výsledky programu potvrdila například matka dvou dyslektických dětí, Michele Huettnerová z Londýna. „Oba tento program absolvovali na podzim. Na začátku jsem k tomu byla dost skeptická. Ale vidím, že jim to opravdu pomohlo. Učitelé říkají, že se jejich čtení výrazně zlepšilo,“ tvrdí Huettnerová.
Nadšené hlasy i hlasy skeptiků
Výsledky testů společnosti Advanced Learning Science nezávisle prověřil profesor Stephen Jackson z Univerzity v Nottinghamu.
„U skupiny, na které byla tato metoda aplikována, se ukázalo zlepšení 300krát větší, než u takzavné ´placebo´ skupiny,“ poznamenává Jackson. „Podle mne jde o zcela výjimečný objev.“
Někteří odborníci na dyslexii jsou zatím opatrní a objev zatím nechtějí nazývat průlomem v léčbě této poruchy.
Shirley Cram, šéf britského Ústavu pro dyslexii říká. “Jde bezpochyby o zajímavé zjištění. Na druhou stranu – pokud bychom měli považovat tento objev za skutečně vědecký, bylo by nutné ověřit jeho význam na větším počtu lidí. Možná, že je tato metoda pro některé dyslektiky účinná. Jednotné řešení vhodné pro všechny, kdo touto poruchou trpí, ale zřejmě neexistuje.“
(ivb), www.Zdravi.Euro.cz, 6.1. 2003