Echokardiografie slouží ke kontrole struktury a funkce srdce. Dané vyšetření je neinvazivní a nebolestivé

18. 7. 2023 7:30
přidejte názor
echokardiografie
Autor: Depositphotos
echokardiografie

Echokardiografie je ultrazvukové vyšetření, které slouží ke kontrole struktury a funkce srdce. Může odhalit řadu stavů, jako je onemocnění chlopní či srdeční selhávání. Kromě běžné echokardiografie ultrazvukovou sondou se k získání přesnějších údajů provádí také jícnové echo vyšetření, kdy se tenká trubička s malou sondou zavádí přímo do jícnu. Jak vyšetření probíhá?

Co je echo vyšetření srdce?

Co se dozvíte v článku
  1. Co je echo vyšetření srdce?
  2. Kdy se využívá echokardiografie srdce?
  3. Jak probíhá echokardiografie?
  4. Echokardiografie: hodnoty a výsledky

Echokardiografie, zkráceně také jen ECHO, je ultrazvukové vyšetření srdce, které umožňuje odhalit anatomické i funkční odchylky srdečních struktur od normy a diagnostikovat mnoho srdečních chorob.

Tato vyšetřovací metoda je neinvazivní a zcela nebolestivá a spolu s EKG je jedním ze základních kardiologických vyšetření. Při klasickém echo vyšetření lékař přejíždí pacientovi po hrudníku ultrazvukovou sondou. Tímto způsobem může pozorovat směry toku krve a měřit velikosti srdečních síní a komor.

Další variantou vyšetření je pak takzvaná jícnová echokardiografie, při níž lékař pacientovi zavádí do jícnu tenkou hadičku s malou sondou. Tato zobrazovací metoda je přesnější, neboť umožňuje dokonalejší zobrazení srdečních struktur. [1, 2, 34]

Kdy se využívá echokardiografie srdce?

Echo vyšetření srdce se využívá k zobrazení srdečních stěn, komor a chlopní a také k posouzení jejich funkce. Při dopplerovské echokardiografii je také možné měřit proudění krve v různých oblastech srdce.

Lékař prostřednictvím ultrazvukové sondy prohlédne jednotlivé části srdce a srdeční chlopně a posoudí funkčnost srdečních chlopní a srdečních komor, zvětšení částí srdce, tloušťku srdeční stěny a pohyblivost srdce.

Lékař vám může doporučit podstoupit echo vyšetření srdce při podezření na nějaké srdeční onemocnění nebo ke kontrole zdravotního problému, který už vám byl dříve diagnostikován. Nejčastěji se jedná o následující:

Jícnová echokardiografie

Pro dokonalé zobrazení srdečních struktur, zejména pak chlopní, je vhodnější provádět echo vyšetření jícnovou echo sondou. Tato metoda se odborně nazývá transezofageální echokardiografie a má význam především pro diagnostiku infekční endokarditidy.  

Tento typ vyšetření by neměl být prováděn, pokud člověka trápí krvácení v horní části gastrointestinálního traktu nebo nádor či trhlina v jícnu.

Fetální echokardiografie

Echokardiografie plodu se provádí během těhotenství ke kontrole srdce dítěte. Jedná se rovněž o neinvazivní test, který zahrnuje pohyb ultrazvukové sondy na břiše těhotné ženy. Toto vyšetření umožňuje lékaři vidět a zhodnotit srdce při podezření na možné srdeční vady u nenarozeného dítěte bez použití operace nebo rentgenového záření. [5, 6, 7, 8, 9]

Jak probíhá echokardiografie?

Při běžném echo vyšetření srdce pacient leží na boku nebo na zádech. Lékař nanese na hrudník ultrazvukový gel a následně pod mírným tlakem přikládá sondu na různé části hrudníku.

Typicky se vyšetřuje přední část hrudníku vlevo, dolní okraj žeber u mečíkovitého výběžku nebo krční jamky. Občas vás lékař může požádat o změnu polohy nebo o hluboký nádech a výdech. Vyšetření nevyžaduje žádnou speciální přípravu a trvá 15 až 45 minut.

Jaké jsou příznaky srdeční arytmie? Dušnost, závratě i ztráta vědomí
Přečtěte si také:

Jaké jsou příznaky srdeční arytmie? Dušnost, závratě i ztráta vědomí

Jak probíhá jícnové echo vyšetření srdce?

Při tomto vyšetření se pacientovi nastříká do úst znecitlivující látka, aby byl postup jednodušší a aby byl zároveň potlačen dávivý reflex. Poté se do jícnu zavede tenká hadička s malou sondou a lékař na monitoru pozoruje srdce skrz stěnu jícnu.

Samotné vyšetření trvá 20 až 40 minut a neměli byste během něj pociťovat žádnou bolest ani obtíže s dýcháním. Na jícnové echo je potřeba přijít na lačno, přičemž další detaily týkající se přípravy na vyšetření vám podá váš ošetřující lékař. Po vyšetření byste neměli přibližně hodinu nic jíst ani pít a také můžete pociťovat mírnou bolest hrudníku. [10, 11, 12, 13, 14]

Podstoupili jste někdy ECHO vyšetření?

Echokardiografie: hodnoty a výsledky

ECHO poskytuje informace především o změnách struktury a funkce jednotlivých srdečních oblastí. Neexistuje tedy jednoznačný nález, který by diagnostikoval srdeční onemocnění. Hodnotí se především:

  • poruchy systolické a diastolické funkce komor,
  • změny funkce a struktury především levé komory,
  • změna tloušťky stěny srdce,
  • výskyt sraženin,
  • perikardiální výpotek,
  • ejekční frakce levé komory,
  • rychlost proudění krve v různých oblastech srdce.

Pokud hodnoty echokardiografie budou mimo normu, může vás specializovaný zdravotník poslat ke kardiologovi, který provede další vyšetření pro stanovení přesné diagnostiky. Bude-li vám diagnostikována srdeční choroba, lékař vás informuje o dalších možnostech léčebného plánu. [15, 16, 17]

Zdroje: fno.cz, ikem.cz, stefajir.cz, srdevkondici.cz, nemji.cz, kardiologie-sro.cz, techmed.sk, myokarditida.cz, healthline.com, mayoclinic.org, my.clevelandclinic.org

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?